Jde o hudební nástroj, který dlouhá léta chátral v historickém objektu tamního Špitálku. Loni v březnu je Náměšťští předali do rukou restaurátorské firmy Kánský – Brachtl sdružení z Krnova. Šikovné ruce odborníků vykonaly malý zázrak. Unikátní a jediné varhany svého druhu dochované v původní podobě probudily zpět k životu. Špitálek prochází dlouhodobou rekonstrukcí, přechodně tedy budou varhany umístěny v zámecké knihovně.


V roce 1745 je stvořil na zakázku hrabat Kufštajnů rakouský mistr Anton Preistinger z Freistadtu pro Špitálek. Na území dnešního Česka putoval pouze tento jediný exemplář. „Je známo, že další dva nástroje byly postaveny a jsou dochovány v Rakousku, ovšem v průběhu staletí už, na rozdíl od těch z Náměště, prošly přestavbami,“ prozradil varhaník a kastelán zámku Náměšť nad Oslavou Marek Buš. Varhany se poprvé rozezní 18. července v 18 hodin. Právě Buš půlhodinovým předkoncertem symbolicky zahájí 24. ročník Folkových prázdnin.


Oprava varhan stála 680 tisíc korun. 260 tisíc uhradí městský rozpočet, 350 tisíc ministerstvo kultury a 70 tisíc se podařilo získat veřejnou sbírkou a díky benefičním koncertům pořádaným s podporou Skupiny ČEZ.