Když se řekne Vánoce, Alena Slabá z Třebíče má jasno. „Hned se mi vybaví vánoční výzdoba v Třebíči a taky trhy. A rozsvícení stromu, což je v posledních letech spjaté právě s rozsvícením výzdoby. Těším se, že budeme chodit po městě a objevovat ty velké svítící objekty. Zvířátka, tunely, svíčky, betlémy. Jsem zvědavá, co tam bude letos nového,“ sdělila mladá žena.

Tak nějak by mohlo vypadat vánočně nasvícené ruské kolo na Karlově náměstí v Třebíči.
Ruské kolo v Třebíči? O adventu se možná roztočí na Karlově náměstí

Třebíč je opravdu vyhlášená svou opulentní adventní výzdobou. Funguje zde dokonce jakási vánoční turistika. Město vydává mapku, aby lidé přesně věděli, kde zářící jeleny či medvědy v nadživotní velikosti najdou. Plánek však k procházkám využívají nejen místní, ale i přespolní, kteří se za těmito atrakcemi sjíždějí ze širokého okolí. „Advent letos zahájíme na Karlově náměstí v neděli 3. prosince rozsvícením stromu a vánoční výzdoby. Tehdy začne i vánoční jarmark,“ informovala ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč (MKS) Nikola Černá. „Bude tomu však předcházet akce Přichází zima. Od 14. do 30. listopadu bude ve stáncích na náměstích výstava, ve které se výrobky se zimními motivy budou prezentovat jednotlivé třebíčské školy,“ doplnila ředitelka.

Program na Karlově náměstí bude tedy v plném proudu již od poloviny listopadu, přičemž rozsvícením stromu zde zábava teprve začne. „Pátého prosince tu bude tradiční Mikulášská nadílka s pohádkou a stánkovým prodejem a o dva dny později tu budou děti z mateřských škol zdobit vánoční stromky, které tu budou vystavené až do druhého ledna. A osmého prosince se už celé Karlovo náměstí definitivně přemění do vánočního hávu,“ sdělila Černá.

Vánoční náměstí je spojené s vánočními trhy. Lidé je budou moci navštívit plných čtrnáct dní až do 22. prosince. „Otevřeno bude každý den od deseti ráno do sedmé hodiny večer. Kromě prodeje vánočního zboží a občerstvení tu budou i kádě s rybami. Po celé ty dva týdny se na náměstí bude každý den konat nějaká společenská akce. Lidé se tak mohou těšit na hudební vystoupení či promítání vánočních pohádek,“ dodala šéfka kulturního střediska, které celou akci pořádá.

Vánoční autobus v Třebíči

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Karlovo náměstí jako vždy ozdobí vysoký vánoční strom. Ten většinou pochází přímo z některé třebíčské ulice, kde třeba vyrostl natolik, že již narušuje zástavbu. Loňský pocházel z ulice Jaroslava Haška. Jednalo se o sedmnáctimetrovou jedli ojíněnou, která stála v těsné blízkosti jednoho z tamních panelových domů a její větve již zasahovaly do oken.

Adventní program se na Karlovo náměstí vrátil po dvouleté odmlce zapříčené revitalizací této plochy. Zmíněnou vánoční výzdobu a atrakce město každý rok doplňuje či inovuje. Radnice tyto novinky většinou tají, lidé ale předpokládají, že hlavní letošní novinkou, která zpestří program na náměstí, bude velké ruské kolo.

PROGRAM NA KARLOVĚ NÁMĚSTÍ V TŘEBÍČ

Přichází zima (14. – 30. 11.)
Výstava z dílen třebíčských základních škol

Zahájení adventu (3. 12.)
13.00 – 18.00 Třebíčský jarmark
16.00 Kulturní program – ZUŠ Třebíč, pěvecký soubor Okáček při MŠ Duha
17.00 Projev starosty a rozsvícení vánočního osvětlení – Vánoční koledy z věže v podání trumpetového souboru ZUŠ Třebíč

Mikulášská nadílka (5. 12.), Začátek v 16.30
Pohádka, mikulášská nadílka, stánkový prodej

Zdobení vánočních stromečků na náměstí (7. 12.)
9.00 – 11.00 h (pro děti z MŠ, které budou zdobit stromečky, bude na náměstí vystoupení, dětský punč a perníčky)
- stromečky budou na náměstí do 2. 1. 2024

Vánoční náměstí (8. – 22. 12.)
8. – 10. 12. Hudební vystoupení
11. – 13. 12. Vystoupení MŠ a ZŠ
14. 12. Promítání vánoční pohádky
15. – 17. 12. Hudební vystoupení
18. – 20. 12. Vystoupení MŠ a ZŠ
21. 12. Promítání vánoční pohádky
22. 12. Hudební vystoupení
Prodej vánočního zboží a občerstvení. Připravuje se i prodej ryb.