„Město teď postavilo nové záchody. Na ty předchozí se totiž opravdu nedalo jít. Budějovice dokonce zvítězily v nějaké krajské anketě o nejhorší veřejné WC. To byl poslední impulz ke změně,“ popsala Lucie Stejskalová z městského úřadu Moravských Budějovic.


Nově postavené toalety je však pro turistu těžké nejít. „Tento problém si uvědomujeme. Ale návštěvníci města nemusejí mít strach, v brzké době budeme cestu k záchodům označovat novými směrovými cedulemi,“ ubezpečila Stejskalová.


Se ztracenými turisty při cestě za hledáním záchodků nemají problém v Náměšti nad Oslavou. I zde si však prošli obdobím nepoužitelné služby pro veřejnost. „Dříve jsme měli ještě jedny WC na autobusovém nádraží. Ty ale ztratily význam, když se nádraží přestěhovalo. Záchody se pak staly terčem vandalů, neustále bylo něco rozbité, tekla voda, a tak jsme je zrušili. Teď máme nové toalety, které několikrát denně kontroluje údržba. Útoky vandalů jsou nyní minimální, i když se sem tam něco objeví,“ objasnil pracovník náměšťského městského úřadu Ladislav Široký.


Pořádek na prostranství před toaletami na třebíčském Karlově náměstí sledují kamery, ani zde tudíž není problém s nezvanými hosty. O pořádek se postará obsluha během provozní doby. Problém by neměli mít ani vozíčkáři. Jim je k dispozici WC v areálu Staré pošty. „Na toalety se mohou dostat s takzvaným euroklíčem. Jde o univerzální klíč k zámkům u toalet po celé Evropě,“ vysvětlila mluvčí třebíčské radnice Irena Syrová. Opravy vedoucí k bezbariérovému přístupu přišly město na sto šedesát tisíc korun.


Na roční provoz veřejných záchodů musí Třebíč uvolnit sto tisíc korun. Investice se ale vyplácejí. „Záchody na Karlově náměstí jsou sice nemoderně vybavené, ale zato je tam čisto a to je důležitější. WC na autobusovém nádraží jsou mnohem horší. Jsou špinavé, malé a neustále se tam motá spousta bezdomovců,“ posteskla si dvaadvacetiletá Markéta Nováčková z Třebíče.


Směr k veřejným záchodům chtějí často ukázat i turisté. „Lidé se tady hodně ptají na cestu k toaletám. Často zjišťují, jestli jsou přímo zde, v Malovaném domě,“ doplnila pracovnice Městského kulturního střediska v Třebíči Jana Ondráčková. Cesta je podle ní dobře značená, směrovky jsou ale občas pootočené větrem, což může návštěvníky města mást.

PETRA PISKOVÁ