Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečné hroby se dají vyhledat na internetu

Třebíčsko /FOTOGALERIE/ – Hromadný hrob civilních obětí z tragédie na konci druhé světové války, pomník vojínům z Příložan padlým ve světové válce či kamenná mohyla památce padlých ve světové válce na návsi Pocoucova. Toto je jen zlomek z výčtu pietních míst, pomníků, pamětní desek a válečných hrobů s ostatky, které na Třebíčsku připomínají válečné události minulosti.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Na hřbitově v Přibyslavicích jsou pochováni partyzáni, kteří byli 7. května 1945 zastřeleni v Petrovicích.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Zahrnuty jsou nově zpřístupněné databázi.


„Minulý týden byla nově zpřístupněna evidence válečných hrobů umístěných v kraji Vysočina, dále v celé České republice i v zahraničí,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.


Na Třebíčsku je takových míst dvě stě devadesát pět, což je hned po jihlavském okrese druhý nejvyšší počet v kraji.


Hledat je navíc možné i vojáky narozené v našem regionu, ale padlé v zahraničí.


Evidenci válečných hrobů zpracovávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady a Ministerstvo obrany ČR již od roku 2005.


„Za toto období byly v kraji Vysočina shromážděny údaje o 1732 válečných hrobech a více než 17600 evidovaných válečných obětech. Současně byla pořízena fotodokumentace jednotlivých válečných hrobů a za spolupráce krajského úřadu a ministerstva pověřené obecní úřady obcí s rozšířenou působností zadaly údaje do evidence,“ příblížila projekt Jaroslava Váchová z Krajského úřadu kraje Vysočina.


V databázi záslužných činů vojáků i civilistů z druhé i první světové války může hledat i veřejnost. „Každý zájemce, který si chce vyhledat někoho ze svých předků nebo osobu, o které slyšel, že zahynula během války a neví, kde je pohřbena nebo kde je připomenuta, může si nyní v centrální evidenci válečných hrobů, která je k dispozici na internetové stránce www.valecnehroby.army.cz, tyto údaje zjistit,“ dodala Svatošová.


Na příslušných webových stránkách rovněž zjistí, kdo údaje do evidence zadal a může zodpovědět i případné dotazy.


Hrotovická tragédie


Dvě sochařská díla známého sochaře Jaroslava Šlesingera - památník obětí okupace 1939-45 a padlých rudoarmejců na levé polovině hlavního zámeckého průčelí a pomník hrotovických občanů se sousoším truchlících žen na jejich společném hrobě - odkazují na asi nejtragičtější událost druhé světové války na Třebíčsku, která se udála na samém jejím konci v Hrotovicích.


Při vítání sovětských vojáků při osvobození Hrotovic došlo 8. května 1945 omylem k bombardování sovětským letectvem a zemřelo 114 občanů Hrotovic a 36 sovětských vojínů. Mrtví sovětští vojíni byli odvezeni.


Válečné hroby s ostatky lze rovněž najít na hřbitově na Gorazdově náměstí v Třebíči, kde jsou pohřbeni především vojáci z první světové války. Dalšími místy jsou Přibyslavice, kde leží partyzáni zastřelení 7. května 1945 v Petrovicích a Jaroměřice nad Rokytnou, kde jsou pochováni dva ruští vojáci z druhé světové války.

Autor: František Vondrák

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Fotbal na Třebíčsku

Třebíčsko - Kam na fotbal na Třebíčsku.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení