Mezi gratulanty nechyběl zástupce velitele z letiště v Náměšti nad Oslavou Michal Vecheta, který za celou základnu paní Kopcové pogratuloval k významnému životnímu jubileu a předal dárky. Oslavenkyni popřál také ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava Ladislav Sekan, který jménem ministra obrany České republiky předal odbojářce Pamětní odznak ministra obrany k 75. výročí ukončení druhé světové války

Během slavnostního odpoledne si hosté promítli dokumentární film s názvem Zpověď veteránky, který je věnovaný odbojové činnosti na Třebíčsku. Vystupuje v něm i paní Kopcová. Kromě úkrytu parašutistů s manželem na své hájence během války ukrývali zbraně a munici. Právě z jejich domu se také výsadku Spelter podařilo navázat spojení s Londýnem přes vysílačku.

Ilustrační snímek.
Koronavir uzavřel Zadní synagogu, lidé z informačního centra jsou nakažení

„Řeknu vám, že nás nepopohánělo kdovíjaké hrdinství. Události přicházely a byli tam „Naši“ a Němci a jak je možné, že i já – žena s jedním malým dítětem a druhým ještě nenarozeným, jsem mohla partyzánčit? Byl to právě můj domov, který mě k tomu přiměl. V domovině, kde proti nepříteli bojuje ve válce všechno. Navíc jsem byla vlastenecky vychovaná a moje myšlení bylo v tomto duchu,“ vzpomínala Božena Kopcová.

Za svou odbojovou činnost obdržela Božena Kopcová v roce 2017 vyznamenání ministra obrany Zlatá lípa. Jedná se o nejvyšší resortní vyznamenání Ministerstva obrany pro odbojáře i úspěšné vojáky jako ocenění jejich statečnosti a odvahy, kterou v nelehkých válečných časech prokázali.