Zastupitelé Valče podali proti rozhodnutí ministerstva rozklad a zároveň přijali obecně závaznou vyhlášku. „Ta by něčemu podobnému měla zabránit i v budoucnu," řekl starosta obce Josef Zahrádka.

Dokument bude také zásadní pro Ministerstvo financí. „Obec Valeč přijala na svém území opatření, která do budoucna zabrání povolování nových interaktivních loterních terminálů a současně s tím kvůli vyhlášce budou rušena rozhodnutí, která jsou v současné době v rozporu s touto vyhláškou," potvrdila mluvčí ministerstva Veronika Lukášová.

Vyhláška by také znemožnila další provozování už fungujících hazardních míst. Ve Valči se jich zbavili už dřív. „V minulosti byly automaty ve dvou hospodách. Kvůli stížnostem občanů to zastupitelstvo zakázalo. Od té doby se ale změnily zákony, a pokud jsme chtěli zabránit tomu, co se teď chystalo na benzince, museli jsme vydat vyhlášku," vysvětlil Josef Zahrádka.

Obsluze se nápad nezamlouval

Interaktivní loterní terminál měl stát v prodejně čerpací stanice, kterou provozuje společnost AMT Hrotovice. Její majitel Petr Bašta byl z rozhodnutí valečských zastupitelů nejprve rozladěný. „Ale když jsem pak ze zkušeností jiných čerpacích stanic slyšel, že se jim tam kvůli automatům scházejí podivní lidé, tak jsem docela rád, že to nakonec nevyšlo," vylíčil. „Navíc se to nezamlouvalo ani obsluze," dodal.

S nápadem nepřišel on, ale firma, která se na provoz výherních automatů specializuje. „Podepsali jsme jim obchodní zastoupení. Terminál bychom tady měli a od nich dostávali provizi z toho, co by tady lidé prohráli. Byl by to náš přivýdělek," poznamenal Bašta.

Zastupitele by podle valečského starosty nepřesvědčilo ani to, že by automaty nebyly přímo v obci, ale u hlavní silnice spojující Třebíč a Dukovany, a přes půl kilometru od budovy základní školy. „Ani peníze, které bychom z toho měli, za to nestojí," mínil Josef Zahrádka. „Mezi lidmi to nedělá žádnou dobrotu. Nějaké sociální problémy tady nechceme," zdůraznil.

Proti podobnému podnikání se vymezili také zastupitelé nedalekých Dalešic. Vyhlášku přijali jen několik dnů po Valči. „Inspirovali jsme se tam," přiznal dalešický starosta Jaroslav Zadražil. „U nás jde ale o preventivní opatření. Žádné automaty u nás nejsou a ani tady nic takového nechceme. Pro obec z toho neplyne nic dobrého," řekl.

Gambleři a neplatiči

Vzpomněl na dobu, kdy terminály v obci byly. „Z lidí se stávali gambleři a později také neplatiči poplatků. Na automatech se tady utratilo dost peněz na úkor konkrétních lidí a také jejich rodin," upozornil Jaroslav Zadražil.

Problematika hazardu je aktuální také v Třebíči. Zastupitelé o nich jednali naposledy v březnu a rozhodli se je nezakazovat. Město z nich má 18 milionů korun ročně.

Podle místostarosty Pavla Pacala jsou automaty pod kontrolou. „Máme regulační vyhlášku, kterou jsme zakonzervovali počet automatů i míst, kde se provozují," řekl.

V Třebíči je 22 heren se 44 hracími přístroji a 176 herními zařízeními. Z nich je 159 videoloterních terminálů, 13 vícemístných zařízení a 6 rulet.

Příjmy z odvodů, které za videoloterní terminály každoročně zinkasuje stát, jdou do miliard korun. „Za rok 2013 dosáhly 2,8 miliardy," připomněla mluvčí ministerstva financí Veronika Lukášová. Osmdesát procent z toho dostaly města a obce, na jejichž území automaty fungují. Dalších 55 korun získává stát za každý terminál a den jeho provozu. Jde o takzvanou pevnou část odvodu. Loni šlo o přibližně jednu miliardu korun.