VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vala: Z krize vycházíme jako stabilní společnost

Třebíčsko /ROZHOVOR/ - Holdingová společnost ADW je jednou z největších a nejvýznamějších firem na Třebíčsku. O tom jak firma vznikla, jak se jí daří v období krize i jaké má plány do budoucna, jsme se zeptali jejího spolumajitele a generálního ředitele Aleše Valy.

2.5.2010
SDÍLEJ:

Aleš Vala.Foto: archiv ADW

Stručně představit firmu. Čím se zabývá?

Společnost ADW představuje skupinu firem holdingové struktury. Jsme ryze českým, ekonomicky stabilním subjektem, který je dlouholetým významným partnerem zemědělců. Již 15 let úspěšně působíme na Vysočině a v okolních krajích. Nicméně obchodní aktivity realizujeme na trzích celé Evropy. Hlavními oblastmi našeho působení jsou nákup a prodej zemědělských komodit, výroba krmných směsí, nákup a prodej hnojiv a pesticidů. Dále poskytujeme širokou škálu služeb pro zemědělce, včetně servisu a poradenství. Zabýváme se prodejem a distribucí pohonných hmot včetně provozu několika čerpacích stanic.

Jak a kdy firma vznikla? Co bylo tím impulsem pro její vznik?

Společnost ADW vznikla v roce 1995 s prvotním záměrem výroby alternativních ekologických paliv na bázi metylesteru řepkového oleje. Tento způsob uplatnění řepky znamenal pro zemědělce další příležitost k využití osevních ploch. Postupně jsme se zemědělci začali spolupracovat v dalších a dalších oblastech. V roce 1997 jsme založili společnost ADW AGRO, která se zaměřila na distribuci průmyslových hnojiv. V roce 2000 jsme převzali ZZN Třebíč a rozšířili svůj záběr o výrobu krmných směsí, distribuci pesticidů a velkoobchod s komoditami. V roce 2007 se dalším členem skupiny ADW stala Rolnická společnost Lesonice a tím jsme vstoupili do oblasti zemědělské prvovýroby.


Jak se firmě daří dnes? Jak zvládá období krize?

Velkou výhodou skupiny ADW bylo to, že jsme velmi časně rozpoznali a reagovali na známky přicházející ekonomické krize. Přistoupili jsme k realizaci řady opatření - zahájili jsme proces vnitřní restrukturalizace, mírně jsme společnost zeštíhlili, důsledně jsme vyhodnocovali platební schopnost našich zákazníků a využili jsme všechny zdroje vnitřních úspor. Tato opatření byla na tolik úspěšná, že současnou krizi procházíme jako stabilní společnost, která i v této ekonomické situaci stále roste.

Jaké jsou plány firmy do budoucna?

Začátkem letošního roku jsme v Rolnické společnosti Lesonice úspěšně dokončili výstavbu naší první bioplynové stanice, kde v současné době probíhá zkušební provoz. Další bioplynovou stanici plánujeme vybudovat v Krahulově. Aktuálně intenzivně pracujeme na všech přípravných krocích.
V oblasti krmných směsí dokončujeme výstavbu technologické linky, která dopovídá nejmodernějším světovým trendům a je určena k tepelné úpravě komodit pro výrobu krmných směsí. A v blízké budoucnosti přijdeme na trh s vlastní řadou krmných směsí nové generace.

Jak se vám v uplynulých letech dařilo v oboru biopaliv, se kterými jste i začínali a jak vidíte jeho vývoj do budoucna?

Z širokého spektra biopaliv v současné době vyrábíme směsnou motorovou naftu s obsahem methylesteru řepkového oleje nad 30%, kterou řidiči mohou tankovat pod obchodním názvem NATUR DIESEL na čerpacích stanicích už od roku 1995. Výroba biopaliv je dražší než produkce klasických motorových paliv a neobejde se bez podpory státu. Výše této podpory hlavně v daňové oblasti pak určuje i uplatnění na trhu. Dotace a různé formy podpory deformují trh. Z tohoto pohledu je podnikání v oblasti hlavně vysokoprocentních biopaliv nestabilní a těžké. Biopaliva stěží nahradí veškerá paliva z fosilních zdrojů, ale jako alternativní zdroj energie mají rozhodně budoucnost.

Autor: František Vondrák

2.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení