Zatímco Liga i město vyvíjejí snahu situaci řešit, v útulku je vše při starém. „Pořád jsme bez elektřiny, světlo a lednička nám docela chybí," řekla ošetřovatelka Miroslava Feherváryová. Spolu se svými kolegy pracuje v polních podmínkách od začátku května, informací o aktuálním vývoji však mnoho nemá.

To se mělo změnit, totiž do Třebíče přijela ve středu celou situaci řešit místopředsedkyně Ligy Dagmar Kubištová, která měla odpoledne schůzku na radnici se starostou Pavlem Janatou a navštívit měla i útulek. „To je určitě dobře, že nám někdo o celé situaci řekne. Přece jenom člověk už je z toho trochu nesvůj," dodala Feherváryová.

Místopředsedkyně Ligy se situaci v třebíčském útulku rozhodla začít řešit kvůli nečinnosti Petra Ondráčka. Zároveň ho také dotlačila k rezignaci na post předsedy celostátní Ligy. „Petr Ondráček rezignoval na moji důraznou žádost. Dostal na výběr, že může odejít sám, nebo bychom ho odvolali. Napsal mi krátkou zprávu, že rezignuje a od té doby o něm nic nevím," podotkla Kubištová. „Jako předseda si nemůže dovolit nekomunikovat a neřešit problémy v takové míře, jakou v Třebíči předváděl," dodala důvody.

Kubištová přiznává, že útulek v Třebíči je pro Ligu balvan a negativní reklama, a také proto chce nyní celou situaci urychleně vyřešit.

Řešení každopádně nebude vůbec jednoduché. To, že se celostátní Liga Ondráčka zbavila, výhru neznamená. „Liga na ochranu zvířat ČR je jedna velká organizace, která má pod sebou několik menších. Ty mají vlastní IČO, své číslo účtu a svoje průšvihy, které by měly řešit," konstatovala Kubištová.

Zaměstnanci třebíčského útulku jsou tudíž zaměstnanci třebíčské pobočky Ligy, tedy Petra Ondráčka. „Naše představa je taková, že by zaměstnanci třebíčského útulku dostali výpověď od celostátní ligy, aby je následně hned mohlo zaměstnat město. Řešíme s právníky, jestli takový krok vůbec můžeme udělat. Když to jsou zaměstnanci pana Ondráčka a ten s vámi nekomunikuje, je to těžké," přiznala místopředsedkyně Kubištová.

Schůzka napoví

Starosta Pavel Janata je právě kvůli těmto problémům k navrhovanému řešení mírně skeptický. „Nevím, jaké oprávnění mají jednat za třebíčskou Ligu, to je první věc, o které budeme mluvit," uvedl před jednáním starosta. Pokud vše půjde hladce, město počítá s tím, že by útulek pod svou správu převzalo od 1. července. „To je pracovní verze, na které se doufám dohodneme," dodal Janata.

Petra Ondráčka se zaměstnancům útulku, Lize, městu ani Deníku sehnat nepodařilo. Telefon má vypnutý a na emaily neodpovídá.