„Během dvou a půl let bude zbouráno šest budov, včetně vstupní, kde v minulosti sídlilo ředitelství nemocnice. Vznikne jedna multifunkční budova. Součástí pavilonu bude také urgentní příjem, který nemocnici doposud chyběl," popsala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Na základní kámen stavby poklepali zástupci kraje a města, vedení nemocnice i stavitelské firmy symbolicky v čase za pět minut třináct. Aby tak zdůraznili, že na stavbu je již dávno nejvyšší čas.

„Pavilon chirurgických oborů skutečně v dané situaci naprosto nevyhovoval ani pacientům, ani poskytovatelům péče. Nemocnice Třebíč si, pokud má fungovat, zaslouží chirurgický provoz na úrovni," řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Stavbu platí kraj

Chirurgický pavilon není první velkou stavbou, která v posledních letech v areálu třebíčské nemocnice vzniká. Od léta 2011 funguje nový pavilon pro matku a dítě. S jeho financováním však tehdy pomohla Evropská unie. Novou chirurgii zaplatí ze svého rozpočtu Kraj Vysočina.

„V rámci rozpočtu vyroste nový pavilon pro chirurgické obory, přestaví se interiéry pavilonu G, upraví se asi pětina pavilonu O operačních sálů, postaví se nové energocentrum, dojde ke kompletní okolní parkové úpravě a bude vybudována nová obslužná komunikace, která definitivně vyřeší dopravní situaci v areálu. A dojde také k vybudování nového zázemí pro moderní diagnostické přístroje," vyjmenovala krajská mluvčí.

Na nové moderní prostředí se těší i vedení třebíčské nemocnice. „Bude to velká posila a pomoc pro všechny pacienty a veškerý personál nemocnice," věří ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

Základní kámen

Speciálně pro slavnostní chvíli byl vybrán také základní kámen stavby. Kámen byl součástí výzkumných stolů mikrobiologických laboratoří, které sídlily ve vrchních patrech budovy A, kterou v těchto dnech čeká bourání, aby uvolnila místo pro nový moderní pavilon. „Část stolů se stala základním kamenem pavilonu pro matku a dítě. Druhý díl bude čestně nositelem informace o dnešním zahájení stavby pavilonu chirurgických oborů," dodala Svatošová.