„Je to sakura. Podobná rostla u vstupu do nemocnice, ale při její nedávné modernizaci bohužel musela ustoupit stavbě. Proto jsme se rozhodli vysadit zde novou, která bude jakýmsi předělem mezi starou a novou érou nemocnice,“ vysvětlila nemocniční mluvčí Jitka Mácová.

Lidé v Třebíči mohli poprvé spatřit v provozu vodní prstenec, který mezi místními budil značné vášně.
Podívejte se: Třebíčané poprvé viděli v akci kontroverzní vodní prstenec

Lidé si mohli prohlédnout nejen nové prostory, ale také si nechat změřit třeba tlak a cholesterol či zjistit, jakou mají krevní skupinu. Hlavně děti lákaly ukázky státní i městské policie, hasičů a vojáků. Naopak starší ročníky si zájmem prohlédly historické fotografie nemocnice. Vůbec největší pozornost budily sestřičky, které si oblékly „retro“ modrobílé stejnokroje s typickým čepcem. „Na nošení jsou ty staré pohodlné, ale na práci jsou přece jen praktičtější ty nové obleky,“ odpověděla s úsměvem sestřička Hana Karpíšková na otázku, která z těchto uniforem se jí zdá lepší.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Třebíčská nemocnice se veřejnosti oficiálně otevřela 12. října 1902. Jejím prvním primářem byl Jaroslav Bakeš, pozdější zakladatel Masarykova onkologického ústavu v Brně.