Ti kameny očistili a osvítili už ve čtvrtek, protože pro Židy začíná nový den západem slunce. „Připomínáme si to tedy už pár hodin před půlnocí. Třebíč by přitom neměla být jediná. Připomínat minulost by si tímto způsobem měli i v dalších evropských městech,“ přiblížil muž z Předína, který kameny zmizelých prozářil. Své jméno si nepřál zveřejnit, redakce jej však zná.

Ulice 9. května v Třebíči
Ulice 9. května zůstane v létě zavřená. Zkomplikuje to cestu k zámku

Anonymita má i další důvod. „Vyčištění kamenů a zapálení svíčky není to hlavní. Nejdůležitější je říct nahlas jméno, které je na kamenech napsané. V židovském prostředí je totiž důležité, aby se na člověka nezapomnělo. Když se mluví o obětech, tak se říká, nechť jejich jméno není zapomenuto. Je důležité, aby se jména četla a aby se na jejich památku vzpomínalo. Ať si lidé připomenou mrtvé, ne nás živé,“ vysvětlil dobrovolník, který se v Třebíči iniciativy chopil.

Ve čtvrtek zaznělo nahlas i jméno posledního třebíčského rabína Mojžíše Ingbera. Jeho pamětní kámen leží u Přední synagogy. „Na začátku třicátých let chyběl v Třebíči rabín a Třebíč ho zoufale potřebovala. Ujmul se toho právě Ingber, který v té době ale ještě neměl dostudováno. Rabínovat mohl pouze v Třebíči, nikde jinde. Kdyby se přestěhoval, nemohl by dělat rabína dále dělat,“ popsal muž, který třebíčské stolpersteiny rozzářil.