Práce za více než 130 milionů korun provede do jara 2012 sdružení firem pod vedením společnosti Eurovia CS. Investorem je státní podnik Povodí Moravy. „Na toku se budou stavět a opravovat opěrné zdi, někde budou také odstraňovány naplaveniny,“ sdělila mluvčí státního podniku Eva Grodová.


Přesný termín dokončení akce podle mluvčí nelze určit. „Může ho ovlivnit například hydrologická situace, ale i technické okolnosti,“ uvedla. Stavbaři navážou na protipovodňové úpravy, které byly v Třebíči provedeny před několika lety. Tehdy se úpravy týkaly říčního toku před Podklášterským mostem. Teď se bude postupovat od mostu po proudu řeky.


Třebíčská radnice je s chystanými úpravami spokojena, protože řeší nejkritičtější místa na řece v centru města. „Je to rozhodně ku prospěchu města a obyvatel,“ řekl místostarosta Jan Karas. Mezi nebezpečná místa podle něj teď patří opěrná zeď v památné židovské čtvrti, která je nízká a popraskaná. „Při poslední větší vodě prosakovala. Pokud by tam nedošlo k nějakému zásahu, tak by hrozilo do budoucna i protržení,“ uvedl Karas.


V úseku opravovaném v minulých letech se zpevňoval jeden říční břeh, protože na druhé straně řeky Jihlavy je niva, kde při povodních nehrozí škody. Teď se bude pracovat po obou stranách řeky. Opěrné zdi se někde zvýší i o dva metry. „V některé části se využije i původních městských hradeb, které budou vyspárovány,“ uvedl místostarosta. Na březích u židovské čtvrti se ale zdi zvyšovat nemohou, aby nebyl poškozen vzhled památky. V těchto místech bude podle Karase připraveno kotvení, do něhož se v případě ohrožení umístí mobilní protipovodňové zábrany.