Poslední dva šampionáty hráčů do 21 let se konaly v České republice. Pro Třebíč nepůjde o první akci podobných rozměrů. Společně s Brnem se podělila o pořádání stejné akce před dvěma lety. Města spojila síly také při pořádání evropského šampionátu kadetů v roce 2011. Letošní rok bude výjimečný tím, že celé mistrovství bude čistě v třebíčské režii.

Po dobu trvání evropského šampionátu poslouží baseballistům jako domov místní hotely. „Mistrovství Evropy v baseballu je zajímavá týdenní akce a měla by hoteliérům zvednout obrat. Nejen, že reprezentačním týmům zajistí nocleh, ale hráči se zde budou také stravovat," řekl místopředseda klubu Třebíč Nuclears Pavel Jozek. Pořadatelé zajistili pro účastníky šampionátu ubytování ve čtyřech hotelech.

Do města míří také fanoušci ze zahraničí. Ve většině případů jde o rodinné příslušníky hráčů, ale i ti mohou zvednout tržby dalším třebíčským podnikatelům. „Rodinní příslušníci si zajišťují ubytování sami, protože není úplně standardní, aby bydleli ve stejném hotelu jako hráči," líčí mluvčí třebíčských baseballistů Robert Vávra.

Zkrátka nepřijdou ani dopravci. Přesun z hotelů na stadion si totiž nezajišťují reprezentační výběry, ale pořadatel turnaje. Pro hráče budou připravené autobusy i osobní auta.

Po celý den budou týmům k dispozici také tlumočníci. Většinou se jedná o členy třebíčských Nuclears. „Pro každý tým je připravený delegát. Pomůže týmu ve všech oblastech, nejen co se baseballu týče. Například ve volném čase může týmu poradit zajímavá místa v Třebíči a okolí," popsal přínos tlumočníků pro obchodníky Vávra.

V neposlední řadě pomůže šampionát i třebíčskému baseballovému klubu. Pořadatelé akce mají v plánu postavit nové hřiště pro mládež. „Výtěžek ze vstupného půjde alespoň na částečné pokrytí této investice. Mistrovství Evropy pomůže také propagaci baseballu ve městě," věří Vávra.

Češi chtějí medaili

Český celek nepůjde do turnaje s nízkými ambicemi a na domácím mistrovství by chtěl brát cenný kov. „Předem odhadnout síly soupeřů je hlavně u týmů z východu obtížné. Ambice na nejvyšší příčky by letos mohla mít například Litva," přemítá hlavní trenér reprezentace David Winkler.

Litva bude mít českému týmu co vracet. Na posledním mistrovství jí čeští mladíci uštědřili potupný výprask 0:35 a zápas skončil po pouhých pěti směnách místo klasických devíti. Češi se nakonec radovali ze třetího místa a letos obhajují bronzové medaile. Před čtyřmi lety mladíci turnaj dokonce vyhráli.

Na svoji šanci čeká také jeden zástupce třebíčských Nuclears. Michal Průša se probojoval do širší nominace trenéra Winklera. V nedávné době ale prodělal zápal plic a nemohl se zúčastnit závěrečného soustředění na Pražském baseballovém týdnu. „Michal dostal ve čtvrtek pozvánku k poslednímu přátelskému utkání, kde nadhazoval pět směn proti USA. K jeho nominaci mohu říct pouze to, že podle vývoje turnaje a potřeb týmu existuje šance na jeho zařazení do výběru," nedal jasnou odpověď Winkler.

Šampionát se hraje systémem každý s každým. Česká republika vstoupí do turnaje 22. července od půl šesté federálním derby se Slovenskem. Následující den se představí ve stejný čas proti Rakousku.

Celodenní vstupné na tři zápasy stojí sto korun. Děti do 130 centimetrů mají vstup zdarma.

ROBERT ŠVANDA