Ustavující schůze nového zastupitelstva se plánuje na 6. listopadu, vše ještě může zhatit stížnost na výsledek voleb.

Zástupci deseti zvolených subjektů intenzivně jednají od minulé soboty. Zatím jsou víceméně jasné pouze dvě věci. První je fakt, že současná koalice (volba TR, Pro Třebíč, Břehy, Třebíč můj domov a Ta naše Třebíč) by se ráda podílela na řízení města ve stejném složení i nadále, druhá to, kdo v budoucí koalici nezasedne. Jednat se nikomu nechce s vítěznou KSČM a s Třebíč Občanům! Zbývá 20 mandátů, přičemž většina je 14.

Tu by podle posledních zpráv nemusela tvořit druhá ČSSD. S tou se nechce do koalice Břehům. „Vždycky jsme říkali, že nepůjdeme s komunisty, socialisty a s Barákovci," řekl jejich lídr Milan Zeibert. Když se k tomu navíc přidají spekulace o špatných vztazích lídra CSSD Vladimíra Malého a zastupitele za TnT Martina Svobody, ocitají se sociální demokraté rázem na hraně pádu do opozice.

ČSSD v opozici?

„Nevylučuji, že v opozici skutečně skončíme, zvláště když za námi nestojí ničí podnikatelský záměr. Jsme na to připraveni, ale nemyslím, že bychom tam patřili, jsme strana se silným krajským a celostátním zázemím a ve volbách jsme skončili druzí, což také o něčem vypovídá," podotkl Vladimír Malý. Podle něj je všechno ještě otevřené a celé vyjednávání může dopadnout všelijak.

Vrátit do hry mohla sociální demokraty jejich schůzka se současnou koalicí, která se konala včera večer a skončila po uzávěrce tohoto vydání. Milan Zeibert však nepředpokládá, že by Břehy na postoji k ČSSD něco měnily. „Sám jsem zvědavý, co z toho bude. Uvidíme, s čím sociální demokracie přijde, ale v tuto chvíli nedokáži říct, čím by nás mohla zviklat," řekl Zeibert.

Dosavadní koalice získala ve volbách pouze 11 mandátů a potřebuje k sobě někoho dalšího. Tím někým by měli být křesťanští demokraté. „Na čtvrteční odpoledne máme naplánované jednání výboru místní organizace, v pátek pak schůzku se současnou koalicí," potvrdil kontakty Miroslav Krupica, místopředseda městské organizace KDU-ČSL. Zároveň dodal, že současná koalice není jedinou variantou, o které KDU-ČSL uvažuje, ve hře je stále kopie vládní koalice (ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL) plus někdo další. „V každém případě nechceme do koalice, která bude mít jen 14 mandátů, to se nám zdá strašně křehké," doplnil.

Ve hře tak stále zůstává hnutí ANO 2011, které ve volbách skončilo třetí. Buď se mu coby členovi kopie vládní koalice podaří přemluvit ke spolupráci další subjekty, nebo zpevní dohodu mezi současnou koalicí a křesťanskými demokraty na 17 mandátů. Podle zákulisních informací však mají Babišovci s někým ze současné pětky problém. Lídryně Zuzana Kratochvílová to potvrdila, konkrétnější být nechtěla. „S některými členy nynější koalice ještě budeme jednat, takže je předčasné o tom mluvit," uvedla.

Přišla stížnost

Už tak složité vyjednávání by mohl ještě více zkomplikovat zásah shůry v podobě rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Tam totiž dorazila stížnost na výsledky voleb. „O stížnosti oficiálně nevíme, vše se dozvíme až 24. října odpoledne, kdy vyprší lhůta na podávání návrhů na neplatnost voleb," konstatovala Věra Brabencová z městského úřadu.

Pokud by soud stížnosti vyhověl, nemohlo by se konat ustavující zastupitelstvo plánované předběžně na 6. listopadu, později by se naopak konaly nové volby. Zatím není jasné, čeho přesně se stížnost týká a ani to, kdo ji podal.