„Osobně bych si moc přála, abych se k Masarykově dědictví alespoň malinko přiblížila,“ řekla Žáková, když s Cabejškem přivítala občany a také třebíčské skauty a sokoly, kteří letos vůbec poprvé u pomníčku během slavnosti drželi čestnou stráž.

Vlastimil Cabejšek připomněl pohnutou historii pomníčku, který byl slavnostně odhalen 28. srpna 1938, vzápětí však musel být kvůli německé okupaci odstraněn.

„Vlastenci v Týně se však rozhodli odvážně. Starosta obce Jaroslav Voda uschoval Benešův citát v kůlně své usedlosti, pan Josef Černý zakopal reliéfy na své zahradě,“ upozornil na hrdinství občanů Týna, kteří za toto jednání mohli zaplatit i životem.

Ilustrační foto.
Žihadla srovnala sérii. Gólem sedmnáct sekund před koncem

Po osvobození v roce 1945 se v Týně znovu slavilo ještě třikrát, po puči v roce 1948 se na pomník zapomnělo, odstraněn však nebyl. Jako jeden z mála svého druhu tak přečkal celou komunistickou totalitu. „Po sametové revoluci nastalo nové nadšení a občané z Týna přišli do kanceláře České strany národně sociální a sdělili, že v Týně je křovinami zarostlý pomníček z roku 1938. Bratři a sestry této strany park vyčistili a 7. března 1990 se uskutečnilo nadšené shromáždění. Opět zazněly písně Ach synku a Teče voda, teče – písně pana prezidenta Masaryka. Na závěr slavnosti zazpívali přítomní československou státní hymnu. Slavnostní shromáždění pak pokračovala dalších dvacet let,“ uvedl Cabejšek.

Zároveň poděkoval přítomnému starostovi Třebíče Pavlu Pacalovi a jeho zástupci Pavlu Janatovi, že pomník ke stému výročí ČSR loni město nechalo zrenovovat.

Letošního shromáždění se zúčastnilo více občanů než v dřívějších letech. Lze ale předpokládat, že ještě více jich dorazí za rok, kdy se bude připomínat kulatých 170 let od Masarykova narození. Tehdy by se program mohl zaměřit i na mladší generaci, aby si uvědomila, jak je pro náš národ prezident-osvoboditel významný. „Národ, který zná svou historii a připomíná si ji, žije,“ uvedl na závěr Vlastimil Cabejšek.