Předběžná dohoda přišla po téměř třech týdnech debat. Svoje ano si šest stran a hnutí řeklo na schůzce, kterou ve své základně na Karlově náměstí ve čtvrtek večer svolalo hnutí ANO 2011. „Schůze proběhla s tím, že se na ni domluvila koalice na bázi vládní koalice s podílem třech dalších hnutí. Myslím, že je skoro hotovo, tak na devadesát procent, ale jeden nikdy neví," řekla lídryně ANO Zuzana Kratochvílová s tím, že personální a programové náležitosti se budou probírat na schůzi v úterý.

Optimisticky vidí výsledek jednání také Pavel Janata z KDU-ČSL. „Dohodli jsme se, že se dohodneme. Já jsem spokojený, konečně se nám podařilo posunout se z dohadování kdo s kým ano a kdo s kým ne," konstatoval. Podpis koaliční smlouvy se však nekonal. „K tomu jsme se ještě nedostali, záleží na tom, jak půjde další vyjednávání i na termínu ustavujícího zastupitelstva. Přes Dušičky si dáme pauzu a po neděli začneme pracovat," dodal Janata.

Důležitým argumentem pro přijetí koalice je většina šestnácti mandátů. „To už je výrazně jistější než čtrnáctičlenná koalice," uvedl lídr Břehů Milan Zeibert. Šance, že nastíněná koalice skutečně usedne v čele města, je podle něj hodně velká. „Už jsem tu zažil různé věci, ale vypadá to dobře. Doufám jen, že si všichni uvědomí, že k definitivní dohodě bude nutné dělat kompromisy i v personálním vyjednávání. Nemůžou mít všichni všechno," doplnil.

Právě Břehy byly posledním dílkem šestnáctičlenné skládačky. Dalších pět stran a hnutí si posledního koaličního partnera volilo mezi nimi a hnutím Pro Třebíč. „Z naší strany výběr nebyl úplně jasný, ale řekli jsme, že budeme respektovat názor našich koaličních partnerů KDU-ČSL a ANO, kteří chtěli právě Břehy," vysvětlil lídr ČSSD Vladimír Malý.

I Malý věří, že nastíněná koalice bude definitivní, nicméně také upozorňuje, že dokud se nepodepíše koaliční smlouva, nic není stoprocentní.

Ne všichni vidí předjednanou koalici úplně optimisticky. Rozpaky neskrývá Marie Černá z hnutí Třebíč můj domov. „Myslím, že by to mohlo vypadat trochu jinak, ale na rozhodování se dvěma mandáty nemáme sílu," řekla. Černá souhlasí, že z hlediska počtů je koalice silná, ale dodává, že lámat chleba se bude až při jednání o programu a personálním obsazení.

Opatrný je i Pavel Heřman z volby TR. „Po zkušenostech, které z politiky mám, strašně nerad předbíhám. Nejsme domluveni na důležitých bodech, o koaliční smlouvě je zatím předčasné hovořit. Alespoň se však sešla skupina, která je o tom vůbec schopna jednat," podotkl.

Pokud se však nastíněný scénář zrealizuje, černý Petr poněkud překvapivě zůstane v rukou hnutí Pro Třebíč. „K jednání jsme nebyli přizváni, ale pokud opravdu k dohodě dojde, budeme ji respektovat a pracovat pro město z opozice," uvedl lídr Pavel Pacal. „Žádný svět se nám kvůli tomu hroutit nebude," dodal.

Kromě Pro Třebíč by v opozici měla zůstat Ta naše Třebíč a očekávaně Třebíč Občanům! spolu s KSČM.