Akci s názvem Potraviny pomáhají zaštiťuje v Třebíči tamní Oblastní charita. „V Třebíči zakoupené a darované potraviny využije Oblastní charita Třebíč pro přímou pomoc maminkám s dětmi z Domova pro matky Třebíč a mužům bez domova v Azylovém domě pro muže," řekla Marie Paločková, asistentka Oblastní charity Třebíč. Matkám s dětmi a mužům nakonec dárci přispěli přesně čtyři sta třemi kilogramy a dvě stě šedesáti jedna gramy potravin.

„Letos do tabulky v excelu zapisujeme přesné gramáže. Loni jsme to dávali do krabic a vážili i s obaly, takže ve skutečnosti mohlo být klidně o dvacet, třicet kilo méně," podotkla Jaroslava Dohnalová z třebíčské charity, která měla celou sbírku na starosti. Loni se v Třebíči vybralo 562 kilogramů potravin, tedy i přes váhu s obaly více než letos. I tak bude 403 kilogramů potravin pro třebíčskou charitu znamenat mnoho. „Loni jsme z toho čerpali téměř celý rok. Je to pro nás stoprocentně velká pomoc," dodala Dohnalová.

Těstoviny a rýže

Do Národní potravinové sbírky mohli lidé darovat trvanlivé produkty. „Nejvíce lidé nosí těstoviny a rýži. Hodně je také věcí pro děti, hlavně piškotů. Když řekneme, že je to pro maminky s dětmi, lidi to hodně motivuje a kupují právě piškoty nebo krupičku," řekla Dohnalová. Podle ní je skvělá jakákoliv pomoc. „Jeden pán nám dal skoro dvacet kilo. Vždycky ale říkám, že pomoc je třeba i jenom jedna polévka," podotkla.

Jedním z konečného počtu 241 dárců byla také paní Marie z Třebíče. „Já jsem dala kilo cukru, dvě paštiky, nějaké pišingry pro děti a ještě jsem koupila čaj," řekla. O Národní potravinové sbírce se dozvěděla díky vnučkám, které v borovinském supermarketu pomáhaly coby dobrovolnice třebíčské charity.

Celorepubliková čísla ukazují, že Národní potravinová sbírka skončila velkým úspěchem. Zatímco loni se vybralo 66 tun potravin, letos to bylo téměř třikrát tolik, 173 tun, tedy asi 350 tisíc porcí.