Má s nimi zkušenost i paní Alena a její dcera. „Pracuji v kanceláři na náměstí. Moje dcera chodí v Třebíči do školy. Už několikrát se stalo, že když za mnou šla po škole do kanceláře, oni po ní pokřikovali sprosté nadávky. Holce je dvanáct, byla z toho dost vyděšená,“ komentovala paní Alena, která si s ohledem na dceru nepřála uvést celé jméno, redakce ale její totožnost zná.

Situaci se snaží řešit vedení města. „V pondělí o tom jednalo na poradě, o charakteru dalších opatření budeme informovat,“ reagovala na dotaz Deníku mluvčí města Irini Martakidisová. „Obyvatel města se velmi dotýká každé nevhodné chování. Lidé se bojí, a proto se necítí v daném místě bezpečně. Musíme to rychle změnit, přistoupili jsme k intenzivnějšímu zajišťování veřejného pořádku,“ uvedl starosta města Pavel Pacal. Zároveň doplnil, že se starousedlíky, kteří patří k třebíčské romské menšině, nikdy problém nebyl.

O zajištění pořádku se mají postarat městští strážníci a Policie ČR. „Městská policie zvýšila pěší, pochůzkovou a kontrolní činnost v centru města i jeho okolí. To, o čem ale někteří mluví, že se na náměstí děje, nelze vždy evidovat jako přestupkové jednání, protože to, že se tam totiž někdo pohybuje, není přestupek. Nezaznamenali jsme nějaký razantní nárůst přestupkové nebo trestné činnosti,“ sdělila mluvčí městské policie Lucie Šerková.

Pořádek strážníci kontrolují i skrze kamerový systém, který má podle Šerkové nezastupitelnou roli při práci městské policie. „Aktuálně můžeme využívat a monitorovat dění ve městě prostřednictvím čtyřiačtyřiceti kamerových bodů. Zvýšenou pozornost věnují strážníci městské policie všem rizikovým lokalitám, zejména centru města,“ uvedla radniční mluvčí Martakidisová.

Starosta také jednal s majiteli bytů, ve kterých někteří nově příchozí romští obyvatelé přebývají. „Nikdo z nich nebydlí v městských prostorách a město ani žádné ubytovny k tomuto účelu nepronajalo. Nepřispívá ani nikomu, kdo těmto skupinám pronajímá prostory. Osobně jsem jednal s několika ubytovateli, informoval jsem je, že nejsme spokojeni s tím, jak se jejich nájemníci chovají. V mnoha případech jsem dostal ujištění, že končí ubytovací smlouvy a majitelé bytů je nechtějí dále prodloužit,“ doplnil Pacal.

Lidem, kteří jakkoli narušují veřejný pořádek, hrozí pokuta. „Pokud jde o přestupkové jednání jako je například rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství nebo požívání alkoholu v místech, kde je to vyhláškou města zakázáno, je možno uložit pokutu příkazem na místě až do výše deset tisíc korun. Jestliže vznikne podezření ze spáchání trestného činu, je městská policie, po zdokumentování takového jednání, povinna celou záležitost předat Policii ČR,“ vysvětlila Lucie Šerková.