Holičskému a kadeřnickému řemeslu se třetím rokem zaučují také Kateřina Machovcová a Nikola Tománková. Musejí zvládat mužské i ženské účesy. „Učíme se všichni všechno. Dámské bývají většinou náročnější, protože jsou různorodější. Ale když jde například jen o zarovnání délky, tak je to naopak lehčí než u chlapů,“ porovnávají mladé slečny.

Aby zákazníci odcházeli ze salonu spokojení, vše kontrolují mistrové. Zdeňka Ludvíková sama na praxe jako studentka chodila. Nyní předává své znalosti a zkušenosti dál. „Ten obor se za tu dobu neskutečně posunul. Jsou neustále nové trendy a vyšší požadavky zákazníků. Jsou čím dál modernější nástroje a technologie, se kterými pracujeme. Svou roli hrají i sociální sítě, které používáme i ve výuce. Samy se neustále učíme novým věcem. A občas nás přiučí i studenti,“ přiznává Ludvíková.

Redaktor Deníku se nechal ostříhat od studentek v novém třebíčském salonu Obchodní akademie a hotelové školy.
Pod nůžkami budoucích kadeřnic z Třebíče: delší doba stříhání a výrazně levnější

S tím souhlasí její kolegyně Magda Křišťálová. „Výuka je mnohem pestřejší než samotné stříhání v profesionálním kadeřnictví. Tam je zajetá klientela. Tady je každá studentka jiná a má svůj vlastní styl. Posouvá se i pohled na učňák. Býval útlum a pohlíželo se na něj trochu z patra, teď už to neplatí,“ přibližuje Křišťálová.

Mistrové zároveň zmiňují, že holičství není doménou pouze děvčat. „Ve třetím ročníku máme dva chlapce. V každém se většinou aspoň jeden najde, přestože bývají v menšině. Když jezdíme na soutěže, tak víme, že chlapci o toto studium jinde taky zájem mají. Často zaplní až polovinu tříd, pokud jde o barber shopy. Tento obor mají například i na Slovensku,“ vysvětluje Ludvíková.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Salón v Otmarově ulici není jediný, který obchodní akademie a hotelová škola na Třebíčsku má. Její studenti jezdí stříhat také do Náměště nad Oslavou. „Vyzkoušíme si tak něco jiného. Klientela je tam jiná, už jsou na nás víc zvyklí. V Třebíči ale zájem po přestěhování narůstá,“ popisuje studentka Machovcová. Kamarádka ji doplňuje, že se postupně v místech střídají. „Občas je práce stresující, když člověk zkouší něco nového. Ale je to už lepší než ve druháku,“ říká Tománková.

Za dva měsíce budou obě dvě skládat zkoušky. Mezi nimi bude i praktická část. „Budeme muset podle zadání udělat mužský i ženský účes. Stříhat budeme přímo na lidech, žádných figurách,“ předesílají slečny, co je brzy čeká.