Dělníci tam totiž dokončovali budování provizorního kruhového objezdu a řidiči na nevídanou novinku někdy reagovali zmateně.

„Tý jo, on si klidně vjel do protisměru!“ Zaťukal si na čelo jeden z dělníků, když ho těsně minul starší renault. Šoféři městských autobusů zase měli co dělat, aby se při směru jízdy shora od gymnázia v kruhu vytočili. Nebo aby se při výjezdu bez škrábance minuli s protijedoucím kolegou, který do křižovatky teprve vjížděl. „Ještě nemají cvik,“ komentoval to jeden z kolemjdoucích, který u nové atrakce postával dlouhé minuty.

Kruhový objezd u katastrálního úřadu má převést hustou dopravu po dobu letošních prací na rekonstrukci průtahu - Bráfovy třídy. Stane se tak součástí objízdných tras. Uzavírka sice začne až 3. dubna, ale radnice chtěla využít pěkného počasí, proto zadala výstavbu okružní křižovatky raději s předstihem.

Vizualizace nové podoby Karlova náměstí v Třebíči. Poloha kašny vyznačena červenou tečkou.
Jak bude vypadat nová kašna, určí architektonická soutěž

Bráfovu bude stát opravovat až do konce října v úseku od Nádražní ulice po Masarykovo náměstí. Kvůli těmto pár desítkám metrů uzavírky bylo nutné připravit velkou dopravní rošádu.

„Objízdná trasa pro osobní auta a vozidla do 7,5 tuny na území Třebíče povede směrem od Jihlavy do Brna ulicemi 9. Května, U Kuchyňky, Táborská, Míčova a Rafaelova. Směrem z Brna do Jihlavy povede ulicemi Jungmannova, Bedřicha Václavka a Masarykovo náměstí,“ uvedla třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

V křižovatce ulic Hrotovická a Kosmákova, kde dřív taky býval provizorní kruhový objezd, budou letos po celou dobu uzavírky umístěny přenosné semafory.

Objížďky pro velká auta

Objízdná trasa pro automobily o hmotnosti vyšší než 7,5 tuny povede obousměrně ulicemi Hrotovická, Spojovací, Znojemská, dále přes Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice a Želetavu do Jihlavy. „Průjezd přes Moravské Budějovice je navržen po ulicích 1. Máje, Havlíčkova, Fibichova a Husova a dále na mimoúrovňovou křižovatku se silnicí I/38 z důvodu omezené průjezdní výšky vozidel,“ upozornila Martakidisová.

Odbočení v Třebíči ze silnice I/23, tedy z Masarykova náměstí do ulice Sokolské, která obchází Fórum, bude možné po celou dobu uzavírky kromě několika krátkých termínů: Nejbližší zákaz vjezdu bude platit od 7. do 8. dubna. Na celých sedmnáct dní pak bude tato ulice uzavřena od poloviny srpna do konce prázdnin.

Modernizace dálnice D1 na Vysočině.
Modernizace dálnice se letos soustředí na Vysočinu

A složitější to budou mít taky majitelé parkovacích karet, vydaných do ulic Sirotčí, Jungmannova a Husova. „Ti budou moci parkovat na parkovištích Kateřiny z Valdštejna, Masarykovo náměstí a Komenského náměstí,“ informovala třebíčská mluvčí.

A most navrch

Ve stejný den, jako na Bráfově třídě, začne ještě jedno dopravní omezení na průtahu městem. Od 3. dubna do 4. října bude stát opravovat most přes řeku Jihlavu ve Sportovní ulici. Práce rozdělí do dvou etap. „V první etapě se bude od 3. dubna do 3. července opravovat levá polovina mostu ve směru do Brna. Ve druhé etapě od 4. července do 4. října projde opravou pravá polovina ve směru do Brna,“ uvádí se ve zprávě z třebíčské radnice.

Provoz na mostě zůstane zachován vždy na volné polovině mostu v jednom zúženém jízdním pruhu o minimální šířce 2,75 metru pro každý směr jízdy.

Autobusové nádraží v Třebíči.
Konec ohřívání jitrnic na radiátoru. Autobusové nádraží má nový návštěvní řád

Kudy pojedou městské autobusy po dobu uzavírky Bráfovy

- MAD směr Karlovo náměstí – Nemocnice
Linky městské autobusové dopravy (MAD) 1,10,14 budou vedeny přes Karlovo náměstí, ulici Smila Osovského, Kateřiny z Valdštejna, Bráfovu třídu a dále v původní trase.

Linky 4 a 13 budou vedeny přes Karlovo náměstí, Komenského náměstí, Masarykovo náměstí, ulice Bedřicha Václavka, Smila Osovského, Kateřiny z Valdštejna, Bráfovu třídu a dále v původní trase.

- MAD směr Nemocnice - Karlovo náměstí
Linka 1 bude vedena ulicemi Nádražní, Jungmannova, Bedřicha Václavka, Karlovo náměstí a dále v původní trase.
Linka 13 bude vedena ulicemi Nádražní, Jungmannova, Bedřicha Václavka, Masarykovo náměstí, Komenského náměstí, Karlovo náměstí a dále v původní trase.

Linka 4 povede přes Bráfovu třídu, ulice Husova, Jungmannova, Bedřicha Václavka, dále přes Masarykovo náměstí, Komenského náměstí, Karlovo náměstí a pak v původní trase.

Linky 10 a 14 budou vedeny ulicemi Bráfova třída, Husova, Jungmannova, Bedřicha Václavka, Karlovo náměstí a dále v původní trase.

Po dobu uzavírky bude zachována obsluha všech zastávek.