Parcely mají mezi 20 a 21 metry čtverečními. „Tržní cena pozemků na základě znaleckého posudku činí 2670 korun za metr čtvereční,“ přiblížil místostarosta Pavel Janata, na jaké cenové startovní čáře bude aukce začínat a z jakého důvodu.

Aukce se uskuteční 11. listopadu, vyvolávací cena pozemků je mezi 54 tisíci a 57 tisíci korunami. „Ke garážím vede komunikace, stavebníci si na vlastní náklady budou muset vybudovat ještě sjezdy a dešťovou kanalizaci. Na tom se budou muset společně domluvit a podílet,“ doplnil Janata.

Jen přiměřená cena

V současnosti není v Třebíči podle největšího realitního serveru žádná garáž na prodej, pouze garážové stání v lokalitě Na Kopcích. O ceně se musí zájemce informovat v realitní kanceláři. Na Třebíčsku jsou pak podle stejného zdroje k mání tři garáže v cenách od 279 tisíc do 380 tisíc korun. Nejdražší je ta o rozloze 20 metrů čtverečních v Moravských Budějovicích, je součástí garážového domu poblíž ulice Družstevní.

Realitami se dlouhodobě zabývá třebíčský realitní makléř Vladimír Pokorný. Podle jeho slov dávají majitelé garáže do prodeje málokdy, přičemž poptávka je. I po pronájmu. A když už se v nabídce garáž objeví, pak je dobře prodejná pouze za přiměřenou cenu. Úplně za jakoukoli dnes zájemci nekoupí. V Třebíči se dobře prodá ta s cenou na 220 tisících. „Ještě tak kolem 250 tisíc korun je akceptovatelná. Ale jak jde někdo na 300 tisíc a víc, prodej stagnuje, lidi koupit nechtějí. Což dnes platí u všeho, hlavně u městských bytů,“ poznamenal.

Dílnička, mrazák

Je přesvědčený, že pořídit za přiměřenou cenu pozemek pro garáž, postavit ji a pak třeba prodat či pronajmout, není nevýhodná investice.

Aktuální cena stavebních pozemků je v Třebíči podle jeho slov i kolem 2,5 tisíce korun za metr čtvereční. „Takže cenový odhad městských parcel na garáže, které jdou do aukce, víceméně odpovídá,“ konstatoval.

„Mám zkušenost, že pak takový objekt často spíš než pro parkování auta slouží jako dílnička nebo odkladiště věcí, jež se nevejdou do bytu. Majitelé v ní mívají i mrazák,“ přidal postřeh z praxe. „Málokomu se chce chodit z bytu každý den daleko pro auto.“

Spíš vesnice než město

A mimochodem - jak se nyní v Třebíči prodávají byty, o kterých se makléř zmínil? Nad otázkou se Vladimír Pokorný pousmál. „Lidi chtějí prodat například byt o rozloze 3+1, podívají se na největší realitní server, porovnají to s dalšími a uvidí, že se v Třebíči prodává za 2,2 až 2,3 milionu korun. Řeknou si, nandám to a stanoví cenu 2,5 milionu. Podívá se další, řekne – dám za 2,6 milionu. Výsledek? Dnes se byty skoro nenabízejí a když už, strašně předražené, že na ně nikdo nedosáhne,“ popsal důvod stagnace části trhu s nemovitostmi.

„Před rokem a půl přitom stál stejný byt 3+1 v Třebíči okolo 1,6 milionu korun. Byt o rozloze 2+1 se dnes objevuje za 1,9 milionu, 1+1 za víc jak 1,1 milionu - nedávno přitom stál 650 tisíc,“ doplnil.

Je tedy nějaký segment, který jde poměrně dobře na odbyt? „Teď se dá říct, že se prodávají spíš vesnice, dědictví po babičce za 500, 800, 900 tisíc. Co je na chalupy nebo někdo chce jít na venkov. Ale byty ve středně velkých a velkých městech šly příliš nahoru, proto stagnují,“ dodal Vladimír Pokorný.

Třebíčská radnice v posledních letech postupně uvolňuje parcely pro stavbu rodinných domů. A chystá se k rozparcelování a prodeji pozemků pro zahrádky poblíž čtvrti Horka - Domky.