Díky tomu se potkal například potomek vlastníků pozemku, na kterém v padesátých letech minulého století vznikla škola, a syn tehdejšího rohovského učitele. Školní budova stojí dodnes, sídlí v ní obecní úřad a místní ji využívají i jako společenské prostory a slouží také místním dobrovolným hasičům.

Dříve v budově kromě místnosti pro jednotřídku byl i byt učitele. „Tam, kde je dnes obecní úřad, bývala ložnice. Vedle byla kuchyň, ještě jsou tam kamna, která jsme s rodinou používali," vzpomínal Kamil Pácal, syn učitele z Rohů. Dnes žije v Lavičkách u Velkého Meziříčí.

Ještě před vybudováním školy v polovině minulého století hledali představitelé obce vhodné místo. Poskytl jim ho tehdy otec Josefa Sedláka, dnešního sedmdesátníka, který na setkání rodáků v Rozích dorazil. „Zůstal mi tady rodný dům, teď ho využíváme jako chalupu. Dokonce se tam zachovala pekárna na chleba, to už jen tak někde není, i když bývala v každém domě," vysvětlil Josef Sedlák.

On i syn učitele ještě dlouze vzpomínali, jak jako kluci hráli u školní budovy fotbal a zápalem pro hru se před kantorem snažili oddálit začátek vyučování, nebo jak lovili raky, hrouzky a mženky v místním potoce Mařek. „Dnes z něj někdy během roku zbývají jen tůňky, když jsme byli kluci, tak hrozil záplavami," připomněl Kamil Pácal.

O setkání starých známých nebyla v sobotu v Rozích nouze. Jak by ne, když vedení obce na akci pozvalo více než sto rodáků, z nichž někteří dorazili až od Prahy, a další obyvatele obce a chalupáře. Kromě bohatého programu na ně u kulturního domu čekala dechovka Bivojanka nebo nová kniha o historii obce. „Je v ní shrnuto, jak Rohy vznikly. Bylo to tak, že původně zde stály čtyři domy, a proto se do dnešního dne jmenuje tak, jak se jmenuje," zmínila starostka Olga Voborná.

Kniha obsahuje historii jednotlivých domů, včetně jejich obyvatel a připomíná, jak místní nazývali polnosti v okolí. „Publikace mapuje historii až asi do poloviny devatenáctého století," poznamenala starostka Rohů.

Slavili i místní hasiči, kteří si před časem přišli na nové vozidlo. „Byli jsme po Štěpkovu druzí hasiči na okrese, kterým se ho z velké části za státní a krajskou dotaci a s přispěním obce podařilo získat," podotkl starosta Sboru dobrovolných hasičů Rohy Bohumír Benáček.

Nový automobil představili místní hasiči ozdobený jako nevěstu. Kromě moderního vozidla ukázali i svoje starší auto, které dříve sloužilo armádě jako sanitka. Nejstarším exponátem v technice hasičů z Rohů je více než sto let stará ruční stříkačka, kterou k zásahům museli dříve táhnout koně. „Dodnes je funkční, ale chlapi se u toho dost nadřou," usmál se Bohumír Benáček.

Jeho kolegové ze sboru už by při případném požáru měli s novou technikou lehčí práci při zásahu. Pořízení nového automobilu finančně podpořil Kraj Vysočina, stejně jako pořádání vůbec prvního rodáckého sjezdu v Rozích.

Ten se konal po celý den. Účastníkům nabídl bohaté občerstvení, kromě hudební vložky i vystoupení šermířů, mši nebo malou výstavu o historii obce. Její součástí byl i trám z nedávno opravované střechy místní kapličky, ve kterém tesaři před sto lety ukryly také bílý penízek, který s největší pravděpodobností pocházel z pokladu, jež byl nedaleko u lesa Rohovec objeven v roce 1901.