Seriál Třebíč1989 - 2014V následujících dnech najdete webu Třebíčského deníku seriál k 25. výročí 17. Listopadu 1989. Každý den popíšeme jeden rok Třebíče. Ukážeme, jak se od roku 1989 proměňovalo město a lidé, kteří v něm žili a žijí.
Přestože se ve městě řada budov za poslední roky opravila, zůstávala stále místa, na která obyvatelé pyšní být nemohli. Klub na Hájku v roce 1999 stále chátral a nikdo nevěděl, co s ním. „Pokud se řešením stane převod majetku na město, znamenalo by to přibližně pětimilionové náklady na základní opravy," poznamenal kronikář Jiří Joura.
V pátek 15. ledna byla nečekaně uzavřena prodejna Mana na Karlově náměstí. V únoru naopak došlo k znovuotevření hotelu Slavia.
Pod viaduktem u vlakového nádraží uvízl 4. srpna nákladní vůz Liaz plně naložený bednami na brambory. „Za dobu od zbudování nadjezdu v roce 1886 se podobných případů již přihodilo hodně, i když po roce 1945 došlo k malému zvýšení mostní konstrukce," dodal kronikář Joura.
V úterý 2. listopadu rozhodla večerní schůze představenstva společnosti Bopo o podání návrhu na prohlášení konkurzu. Důvodem byla velmi nepříznivá finanční situace a neschopnost společnosti splácet své závazky. Hospodářská ztráta v tomto roce činila 96 milionů korun, za poslední tři roky dohromady pak 640 milionů korun.
Od 1. prosince má Třebíč svůj kamerový systém. Zprovozněny byly tři kamery, dvě v centru města a jedna v sídlišti Hájek.
Také v roce 1999 mířily do Třebíče zajímavé návštěvy. Před ukončením své mise se na naše město přijel podívat velvyslanec státu Izrael Raphael Gvir.
Na návštěvu Třebíče přijel i ministr kultury Pavel Dostál. Prohlédl si část židovské čtvrti, Zadní synagogu i baziliku a muzeum. Sám si přál vidět i židovský hřbitov. „Neustále bychom si měli připomínat holocaust, navštěvovat hroby předků, kteří to odnesli za nás, protože byli v první linii. Slované by zřejmě brzy dopadli také tak," řekl ministr.