Seriál Třebíč1989 - 2014V následujících dnech najdete webu Třebíčského deníku seriál k 25. výročí 17. Listopadu 1989. Každý den popíšeme jeden rok Třebíče. Ukážeme, jak se od roku 1989 proměňovalo město a lidé, kteří v něm žili a žijí.

„Opět UFO nad Třebíčí? V podvečerních hodinách posledního dne roku 1994 pozorovala paní Sedláková v ulici Jaroslava Haška v 18.23 hodin žlutě svítící předmět na obloze letící bezhlučně. UFO vidělo celkem devět lidí, ale dle vyjádření UFO centra Třebíč nelze s určitostí říci, že se jednalo o mimozemský objekt," píše se v kronice.

V roce 1995 byl průměrný výdělek na okrese necelých sedm a půl tisíce korun.

Nejčastější zájezdy občanů byly pobytové u moře. Cestovní kanceláře Ahoj, Lero Tour, Tipatour a Voma nabízely většinou zájezdy do Chorvatska, Istrie a do Španělska. Cestovní kancelář Čedok nabízela dražší zájezdy letecké k moři, do Svaté země, na Kanárské ostrovy či do Kanady.

Před Městským kulturním střediskem na Masarykově náměstí v Třebíči v polovině června rozkvetl v trávníku umístěný barevný znak města vysázený z květin.

Třebíč poctil svoji návštěvou prezident České republiky Václav Havel, a to ve čtvrtek 2. února. Po návštěvách Masaryka v roce 1928, Beneše v letech 1936 a 1946 a Svobody roku 1968 to byl čtvrtý prezident, který Třebíč navštívil.

O půl desáté přistálo jeho letadlo na náměšťském letišti. Další prezidentovou zastávkou byla elektrárna v Dalešicích a následně dukovanská elektrárna. Odtud zavítal do Moravských Budějovic, kde si prohlédl novou čistírnu odpadních vod a setkal se s občany.

Cestou do Třebíče se prezident krátce zastavil v Jaroměřicích nad Rokytnou na hřbitově a položil tam kytici na hrob básníka Otokara Březiny.

V Kamenném sále třebíčského zámku se zúčastnil shromáždění zástupců státní správy a starostů třebíčského okresu. V Malovaném domě odpovídal novinářům na krátké tiskové konferenci a následně se podepsal do pamětní knihy významných návštěv města.

Poté se na náměstí setkal s takřka třemi tisíci občanů. V projevu poděkoval za vlídné přijetí.

Rok 1995 by se krom roku oslav dal pojmenovat také rokem návštěv. Do Třebíče přijel předseda Poslanecké sněmovny ČR Milan Uhde, který město navštívil dokonce dvakrát.

V červnu si vzácný host prohlédl baziliku svatého Prokopa, židovskou čtvrť a nedokončený divadelní sál městského kulturního domu. V listopadu provedl slavnostní poklep na základní kámen nového víceúčelového pavilonu interních chorob.

Nova v Třebíči?

„Starosta města přivedl předsedu parlamentu jako bývalého dramatika do nedostavěného divadelního sálu městského kulturního střediska s nevyřčenou nadějí na potřebnou finanční pomoc ke konečnému dokončení tohoto předimenzovaného díla, k čemuž chybí podle skromných odhadů kolem 60 milionů korun. To je částka nad možnosti města a podle Milana Uhdeho zde není reálná ani finanční pomoc od státu. Jedinou možností je spojení města s finančně silným podnikavým partnerem. Tím by dle názoru Milana Uhdeho mohla být televize Nova. Domnívá se, že tyto prostory by mohla televize Nova využít k vybudování vlastního televizního studia. Přislíbil zprostředkování kontaktu mezi městem Třebíč a televizí Nova, včetně intervence u ředitele Vladimíra Železného," popsal Jiří Joura. Ten se stal v roce 1995 novým kronikářem.

Do Třebíče také zavítali ministr zahraničních věcí Jiří Dientsbier, ministr hospodářství Karel Dyba či ministr zdravotnictví Luděk Rubáš.

Největší událostí roku byly velkolepé zářijové oslavy 660. výročí povýšení práv města Třebíče. Konala se k tomu výročí celá řada kulturních, společenských a vzpomínkových akcí. Oslavy zahájil houslový koncert Josefa Suka v bazilice sv. Prokopa. „Slavnostní atmosféru koncertu rušili jen někteří nevhodně oblečení jedinci. Sportovní větrovky a batůžky na zádech jistě nejsou vhodným oděvem na koncert vážné hudby," zapsal Joura.

Slavnostně byla také otevřena lávka z Hasskovy zahrady na Havlíčkovo nábřeží. V radnici byla k vidění výstava písemných dokumentů z minulosti města.

Hlavním dnem oslav byla sobota 23. září, který byl plný pestrých průvodů v historických kostýmech, ohňostroje a nejrůznějších vystoupení.

Po poledni se ulicemi města začali trousit v historických oděvech oblečení lidé. Jejich kroky neomylně směřovaly k Základní škole Masarykova. Krátce před čtrnáctou hodinou se odtud dal do pohybu průvod krále Jana Lucemburského a jeho syna markraběte moravského Karla. „Na tribuně na Karlově náměstí se pak odehrál vlastní akt předání památné listiny, která stavěla Třebíč na úroveň královských měst Jihlavy a Znojma. Tuto z rukou markraběte Karla přijal sám starosta Pavel Heřman, který ve svém historickém úboru vypadal jako by právě vyšel ze starých letopisů," vylíčil událost kronikář.

Dvacet strážníků a první policistka

Několikadenní oslavy ukončil v sobotu večer ohňostroj. „Různobarevné rachejtle byly vystřelovány z prostoru od krypty baziliky sv. Prokopa a vytvořily pěknou tečku za krásnými oslavami, na které budou Třebíčané dlouho vzpomínat. Tak pestrý a výpravný průvod i historická scéna se v Třebíči ještě neviděly," dodal Joura.

Strážníků je v Třebíči nyní dvacet. Městská policie vznikla přes třemi lety. Obecně je doporučován stav městských strážníků jeden na tisíc obyvatel, tedy asi 40. To bylo ovšem při rozpočtu města Třebíče nerealizovatelné. Od 4. září pracuje ve skupině dopravních nehod Policie ČR republiky v Třebíči čerstvá absolventka policejní školy nadstrážmistr Pavlína Diblíková. Stala se tak první policistkou v okrese.

Jeden z nejstarších zahrádkářů v Třebíči Karel Řehák dlouhá léta sledoval a zaznamenával počasí. O roce 1995 poznamenal: Celoroční srážky činily 551 mm. Nejteplejším dnem v roce byl 23. červenec s 34 stupni Celsia. Ve čtyřiapadesáti dnech byla mlha, z toho ve dvaceti případech šlo o říjen. Sedmatřicet dní padal sníh, poprvé 3. listopadu a zůstal ležet až do jara.

Západomoravské muzeum Třebíč a Okresní výbor Svazu bojovníků za svobodu uspořádal v listopadu vzpomínkovou akci při příležitosti stého výročí narození prezidenta republiky armádního generála Ludvíka Svobody. Oslava se konala v Kamenném sále zámku a po jejím skončení odjela delegace položit věnec k pamětní desce na jeho rodném domě v Hroznatíně.