Seriál Třebíč1989 - 2014V následujících dnech najdete webu Třebíčského deníku seriál k 25. výročí 17. Listopadu 1989. Každý den popíšeme jeden rok Třebíče. Ukážeme, jak se od roku 1989 proměňovalo město a lidé, kteří v něm žili a žijí.

Počet obyvatel v roce 1992 se v Třebíči přehoupl přes hranici 40 tisíc obyvatel. Průměrný výdělek v okrese byl 3993 Kčs. Lidé mohli peníze utrácet například v prvním „supermarketu" s názvem Mana na dolní straně Karlova náměstí. „Bylo zjištěno, že potraviny ve velkoprodejně Mana na Karlově náměstí byly levnější než v prodejnách Jednoty. Naopak drogistické zboží bylo v Maně dražší než jinde. Do Many přitahovalo k nákupům kulturní prostředí, pořádek, čistota a klimatizace. Byl tam především velký výběr ovoce a zeleniny," popsal kronikář Vlastimil Cabejšek. Třebíč se v roce 1992 dál měnila k lepšímu. Svědčily o tom opravené domy na náměstí. Při anketě v Třebíčském zpravodaji jeden z občanů řekl: „Ani moc nebrečím, ani nejásám. Všechno je tak v normálu. Ale když se ptáte, líbí se mi náměstí, že jsou opravené vesměs všechny domy. Těším se a jsem zvědavý na to, jak bude vypadat omítka nové radnice."

Třebíč v Evropě

V létě se na Třebíč upřely oči televizních diváků nejen z celé Evropy. V červenci se totiž ve městě konaly tehdy velmi populární Hry bez hranic. Do Třebíče se sjela družstva ze Švýcarska, Walesu, Španělska, Tunisu, Portugalska, Francie a Itálie. Třebíč se tak stala na tři dny místem, kde se prosazovala myšlenka sjednotit země Evropy zábavnou formou. Přenos z Třebíče vysílalo sedm televizních stanic do dvaatřiceti zemí světa. Hry bez hranic byly ve své době natolik populární, že je sledovali lidé i v zemích, které svá soutěžní družstva v soutěži vůbec neměla.

Hry bez hranic se konaly v plaveckém areálu Polanka. Všechny disciplíny byly inspirovány říčními lázněmi. Tým Třebíče se hned po druhé disciplíně dostal na první místo a až do konce před sebe nikoho nepustil. Získal navíc tak velký počet bodů, že si zajistil účast ve velkém finále na Azorských ostrovech. I tam dokázal zvítězit.

Léto bylo ve znamení tropických veder. Od 20. července do konce srpna teploty rostly až na 33 stupňů Celsia. „Lidé s nemocným srdcem nevycházeli přes den na ulici. Často bylo slyšet houkání vozů rychlé zdravotnické pomoci, které jim přijížděly na pomoc. Hygienik zakázal koupání v rybnících. Bylo nezdravo, sucho a neúroda," zapsal kronikář Cabejšek.

Urodilo se málo obilovin i brambor. Lidé se mohli zchladit pivem desítkou za 5,40 Kčs, jedenáctkou za 6,50 Kčs či ležákem dvanáctkou za devět korun.

Na dovolenou mohli lidé vyrazit kamkoli. Stačilo si na ni jen ušetřit. Odpadly všechny administrativní překážky od devizového příslibu až po výjezdní doložku. „Od listopadu 1989 trvala dva roky cestovní horečka, kdy všichni museli být v Benátkách, Římě, Paříži, Londýně či Holandsku. V roce 1992 se výběr začal měnit. Lidé dávali přednost zájezdům u moře ve Španělsku, Itálii, Řecku a Chorvatsku. Z poznávacích zájezdů byly cestovními zájezdy do Paříže, Amsterdamu, Istanbulu a do Atén," vyjmenoval kronikář.

Významnou událostí byly parlamentní volby. Třebíčané volili své zástupce do Federálního shromáždění a České národní rady. V Třebíči jasně zvítězila ODS 26 %. Dále následovaly: KSČM 15,2 %, HSD-SMS 15 %, ČSL 9 % a SPR-RSČ 8,1 %, ČSSD 5,5 %, ODA 4,2 %, LSU 3,6 %, OH 3,1 %.