VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Voda v řece Jihlavě se zastavila a začíná klesat

Třebíčsko - /ONLINE - 21:19/ Řeka Jihlava se vylila ze svého koryta v Poušově. Od rána je hlásí stejný problém i z Bransouz, kde Jihlava dosáhla třetího stupně. Vodní hladina zde dosahuje až pod okna Rambouskova mlýna. Řeky na Vysočině by měly v pátek kulminovat.

5.3.2009 1
SDÍLEJ:

Poušov byl v pátek v sedm hodin ráno pod vodou.Foto: DENÍK/ Luděk Mahel

ON-LINE - 7. března

8:00 - Řeka Jihlava nadále klesá. Nikde není hlášen třetí stupeň povodňové aktivity.

6. března

21:00 - V Bransouzíchskončil třetí stupeň. I v Ptáčově řeka dál klesá.

19:00 - Klesat začíná hladina Jihlavy i v Ptáčově.

16:48 - V sobotu bude zataženo až oblačno. Srážky 2 až 6mm.

14:38 - V Ptáčově již voda přestala stoupat. V Bransouzích dokonce klesá.

12:16
- Vodní hladina v Ptáčově se znovu o pár centimetrů zvýšila. Do třetího stupně chybí 11 centimetrů.

11:22 - Kvůli stoupajícímu stavu vody uzavřela městská policie dopoledne lávku pro pěší v Poušově. Více si přečtěte zde.

10:03 - V Bransouzích, kde stále platí třetí stupeň, se voda rozlila na okolní louky. Hladina dosahuje až pod okna Rambouskova mlýna.
V Číchově je řeka rozlitá po přístupové cestě k místnímu obchodu.
V Přibyslavicích jsou zatopené zahrádky.

9:39 - Přidáno video z ranního Poušova se zatopenou zahrádkářskou kolonií.

8:00 - Druhý stupeň je stále v Ptáčově. Do třetího chybíjen 17 cm.

5:00
- Třetí povodňový stupeň hlásí v Bransouzích na řece Jihlavě. Hladina řeky je momentálně 207 cm.

5. března

19:53 - Vytrvalý déšť nepřestává. Pršet má i v noci. Na Třebíčskou jsou hlášeny dešťové přeháńky.

19:00 - Přidána videa z Bransouz a Poušova.

18:05 - V Chlístově řeka Sázava dosáhla třetího povodˇvového stupně.

17:43 - Řeka Jihlava se u Bransouz vylila z koryta.

Řeky na Vysočině budou dnes kulminovat

Během noci na pátek spadlo na Vysočině místy až 15 milimetrů srážek. Teploty se držely nad nulou, a tak sníh stále rychle odtává. V současné chvíli je na Třebíčsku vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity pouze v Bransouzích na řece Jihlavě. Hladina řeky stále stoupá i v Ptáčově, kde do třetího stupně chybí asi čtrnáct centimetrů.

„Hydrometeorologové očekávají během dnešního dne v oblasti Vysočiny na vodních tocích kulminaci a postupné klesání průtoků, nejdříve v horních částech povodí a následně níže, s občasným zakolísáním. Oproti situaci z posledních 12 hodin jsou očekávány srážky se slabší intenzitou,“ uvedl RNDr. Milan Šálek z ČHMÚ, pobočky Brno.

PŘEDPOVÉDNÍ VÝSTRAŽNÁ INFORMACE ČHMÚ a ODBORU HMZ VGHMÚř

Tato předpovědní výstražná informace upřesňuje předchozí PVI 18/09.
Počasí u nás ovlivňuje rozsáhlá tlaková níže, jejíž střed se bude přesouvat z Itálie nad Balkán.

V současné době jsou první stupně povodňové aktivity zaznamenávány na řadě menších toků, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny, v povodí horního Labe, na dolním toku Labe, místy na levostranných přítocích dolní Moravy a v povodí Berounky.

Druhé stupně povodňové aktivity jsou zaznamenány na tocích v oblasti Českomoravské vrchoviny (Dyje, Sázava, Jihlava, Novohradka, Chrudimka).
Třetí SPA je dosažen na Sázavě v Chlístově. Od dnešního poledne srážkové úhrny dosáhly 3 až 12 mm. V jejich důsledku pokračují vzestupy zejména na menších tocích ve středních výškových polohách.

Během noci na pátek očekáváme dosažení 3. SPA na horní a střední Sázavě, na Chrudimce, ojediněle též na menších tocích v povodí Jihlavy a Dyje. Druhé SPA očekáváme na přítocích středního Labe, přítocích horní Moravy a na Nežárce, zde s možností krátkodobého dosažení úrovně 3. SPA. Vltava v Praze se zatím udržuje pod úrovní 1. SPA, během zítřka očekáváme dosažení úrovně 1. SPA. Podobně očekáváme dosažení 1. SPA i na dolním toku Labe v Ústí nad Labem.

Nejintenzivnější srážky jsou v postižených oblastech očekávány v noci na pátek, kdy by zde mělo spadnout většinou 5 až 15 mm. Během pátečního dne a soboty bude pokračovat občasný déšť, ale již ve slabší intenzitě. Další hydrologický vývoj bude upřesňován podle skutečně spadlých srážek.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:
• Sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (zpravodajství veřejnoprávní televize, rozhlasu nebo internetové stránky ČHMÚ) a dle aktuální situace v postižených oblastech podnikat nezbytná opatření.
• Spolupracovat a uposlechnout pokyny příslušníků integrovaného záchranného systému a představitelů místní samosprávy.
• Je nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v zaplavených územích.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/

Průtok Oslavy a Jihlavy roste

Teplé počasí, pokračující tání zbytků sněhu v lesích a déšť způsobily ve čtvrtek vzestup vody na řekách Jihlavě a Oslavě. Průtok a výška hladin obou toků se zvyšovaly v průběhu dne. Povodňový štáb při Městském úřadu v Třebíči proto už dopoledne preventivně varoval některé firmy a obce.

„Ráno se výška hladiny Jihlavy vyšplhala na vodočtu u Bransouz přes 160 centimetrů. Z toho důvodu jsme tam vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity,“ informovala o stavu pohotovosti Jana Kristová z třebíčského povodňového štábu. Do odpoledne vzrostla hladina na stejném místě o více než 12 centimetrů.

Firmy u řeky jsou připraveny


Firem, které v Třebíči může zasáhnout zvýšená hladina, eviduje radnice několik desítek. Jednou z nich je také Horácké autodružstvo. „V případě nebezpečí odvážíme auta na kopeček u Ptáčova. Nepojízdné vozy zvedneme na zvedácích,“ vysvětlil preventivní opatření předseda Oldřich Kovář. Ani povodně v letech 1985, 2002 a 2006 prý ale naštěstí nenapáchaly výraznější škody.


S obavami sledovali včera lidé také řeku Oslavu. V obci Naloučany dochází při velké vodě k rozlití. Během včerejška se tam zvýšila hladina o několik centimetrů.


Oproti Jihlavě a Oslavě zůstala včera v klidu Rokytná. Její hladina kulminovala už o víkendu. Ani v Jemnici zatím nehrozilo, že by se řeka Želetavka vylila z břehů. Stav sledoval povodňový štáb také na Červeném rybníku. „V lesích taje poslední sníh. Na Želetavce máme jen první stupeň – stav bdělosti,“ přiblížil aktuální situaci včera odpoledne Tibor Andrejkovič z Městského úřadu v Moravských Budějovicích.


Déšť, který odpoledne spustil, však nevěstil nic dobrého.


Deštivé počasí


Pro pátek zůstává povodňová situace nejistá. Český hydrometeorologický ústav předpovídal na pátek zatažené až oblačné počasí s občasným deštěm. Výstraha uvádí, že v důsledku srážek dnes dojde k dalším vzestupům hladin, které na menších tocích na Českomoravské vrchovině přesáhnou třetí stupeň povodňové aktivity.

Informace ČHMÚ o aktuální povodňové a odtokové situaci v ČR.

Meteorologická situace
V průběhu středy nejvyšší odpolední teplota vystoupila většinou na 7 až 12 °C, v průběhu noci však významněji nepoklesla a v důsledku teplého jihovýchodního větru setrvala na hodnotách mezi 5 až 10 °C. To významně urychlilo tání sněhových zásob zejména ve středních výškových polohách.

Hydrologická situace
V průběhu noci a dnešního dopoledne úroveň 1. SPA přesáhly hladiny řady menších toků ovodňujících Českomoravskou vrchovinu a dále, Úslavy, Metuje, Labe v Děčíně, Olšavy a Moravy ve Strážnici.
Úroveň 2. SPA je aktuálně dosažena na Novohradce, Šlapance, horní Sázavě, Úslavě v Prádle, Třebůvce, Moravské Dyji, horní a dolní Dyji, Jihlavě v Brancouzích a na Balince.

Sněhové zásoby
Na konci února sněhové zásoby dosáhly přibližně poloviny množství, které bylo akumulováno na jaře 2006. Jejich podstatné množství přitom bylo akumulováno ve středních výškových polohách.
Během posledního únorového týdne došlo k výraznějšímu poklesu sněhových zásob zejména v nižších polohách, zatímco v horských oblastech vodní hodnota sněhu dále mírně vzrostla.
Relativně vysoká teplota vzduchu a čerstvý vítr v průběhu tohoto týdne dále urychlily odtávání sněhové pokrývky. Od pondělí do čtvrtka poklesla výška sněhové pokrývky na Českomoravské vrchovině o 20 až 30 cm.
Aktuálně sněhové zásoby na Českomoravské vrchovině v nadmořských výškách do 500 až 550 m již většinou odtály, významné množství sněhu se tak udržuje pouze v nejvyšších partiích Českomoravské vrchoviny.

Výhled
Během odpoledne se k nám od jihovýchodu rozšíří dešťové srážky, které podpoří pokračování vzestupů zejména na tocích v oblasti Českomoravské vrchoviny. Na menších tocích zde předpokládáme během noci dosažení četnějších 2. a místy až 3. SPA (Dyje, Jihlava, horní Sázava a menší toky s aktuálním výskytem SPA). Vzestupy se projeví i v dalších povodích.
Dosažení úrovně 1. až 2. SPA očekáváme rovněž v povodí Lužnice, Lomnice a Skalice, místy na přítocích Berounky, menších přítocích středního Labe včetně povodí Orlice a na menších přítocích horní Moravy. Vlivem dotoku pak 1. až 2. SPA očekáváme na středních a dolních úsecích jmenovaných toků.
Jinde na území ČR očekáváme dosažení 1. SPA jen ojediněle, zejména na menších tocích odvoňujících střední výškové polohy.

Jakub Kašpar tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí

Autor: Ivan Přibík

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autobus MAD Třebíč.

Město ustoupilo, na platy řidičů peníze dá

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

V Jihlavě došlo k vraždě. Po pachateli policie intenzivně pátrá

Průmyslová škola v Třebíči má sedm nových učeben

Třebíč – Téměř půl roku trvala rekonstrukce části budovy A Střední průmyslové školy Třebíč.

Muž ležel opilý na chodníku jen v riflích a tričku

Jemnice – Nedostatečně oblečeného muže ležícího na chodníku objevili policisté ve čtvrtek před devátou hodinou večer v ulici Lesného v Jemnici.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

S lednem startuje nominace do Zlaté jeřabiny a Skutku roku

Vysočina – Od Nového roku bude mít opět veřejnost měsíc na to, nominovat vysočinskou aktivitu či skutek z právě uplynulého roku do dalšího ročníku anket Zlatá jeřabina a Skutek roku. Ty pořádá Kraj Vysočina.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT