VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V případě ozáření poslouží pilulky

Dukovansko - Jako v cukrárně to teď vypadá ve dvou kancelářích na radnici v Náměšti nad Oslavou.

11.10.2008
SDÍLEJ:

Jodid draselný.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Alespoň mně to tak připadá, to víte 7377 krabiček, to už je vidět,“ sdělil Deníku vedoucí odboru správy majetku města a obrany Ladislav Široký.
Právě totiž nastalo období tradiční obměny jodidových tablet. Akce probíhá každé čtyři roky a týká se všech obcí ve dvacetikilometrovém dosahu dukovanské jaderné elektrárny, Náměšť nevyjímaje.


Krabičku s modrým proužkem a nápisem „Jodid draselný 65 vulm“ tak nafasuje asi sto tisíc obyvatel v téměř sto padesátce vesnic a měst Třebíčska, Znojemska a Brněnska. Někteří lidé dokonce dvakrát. „To v případě, že v zóně nejen bydlí, ale i pracují,“ upřesnil Ladislav Široký. Pilulky tak obdrží též všechny osoby v podnicích, předškolních a školních zařízeních a vojenských útvarech, ve zdravotnických, sociálních a rekreačních zařízeních a složky integrovaného záchranného systému.


„U nás to funguje tak, že si lidi sami přijdou na radnici vyzvednout nové balení a přinesou balení prošlé. Ze zkušenosti vím, že tak 15 procent mi tady toho zůstane,“ objasnil Široký. Náměštští o záležitosti vědí z hlášení rozhlasu, měli lístky ve schránkách a informace je též v tamním Zpravodaji.


Výčapy jsou specifické. Samy leží těsně za pomyslnou čarou, jež na mapě vyznačuje havarijní zónu jaderného zařízení. Jejich část Štěpánovice ale těsně do zóny patří. „Je to pro mě novinka, zatím jsme jodidové tablety neobdrželi,“ přiznal starosta Výčap Jiří Jonáš. Štěpánovice mají jen 35 čísel, roznášku bude mít na starosti předseda osadního výboru Ota Sigmund.


Distribuce léčiva probíhá už od 29. září, dodávky zabezpečuje firma ČEZ. „Chybí nám rozvést asi jednu pětinu z celkového objemu,“ uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.


Farmaceutický výrobek má posloužit jako první pomoc, ochrana štítné žlázy, pokud z Dukovan unikne radiace. Za pětadvacet let provozu ovšem k žádné takové příhodě nedošlo, podnik patří ke dvaceti procentům nejbezpečnějších zařízení svého druhu ve světě.


„Ale tuším, že pár lidí tabletku spolkne, až začne letošní cvičení Zóna 2008. Stačí, aby se to nedozvěděli a jak uslyší sirény, dostanou strach,“ naznačil Ladislav Široký. Zmíněná akce má 26. listopadu simulovat jadernou havárii, koná se každý podzim.


Energetický gigant ČEZ dodává do čtyřiceti tisíc domácností ve zmíněném dvacetikilometrovém okruhu kolem elektrárny každé dva roky kalendáře. V nich je přesný návod, jak mají lidé postupovat v případě, že by se přece jen v Dukovanech nějaké neštěstí s únikem radiačního záření odehrálo.

Autor: Hana Jakubcová

11.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení