Jedním z opatření při případné havárii a nedostupnosti elektrárny jsou nově pořízené speciální stany, které by v případě nebezpečí vytvořily havarijní středisko u Moravského Krumlova.

Oranžové stany jsou tepelné izolované a připravené na teploty od mínus třiceti do plus šedesáti stupňů Celsia, vichřici nebo zatížení sněhem. Šestici stanů zakoupila společnost Čez, která dukovanskou elektrárnu provozuje.

„Věřím, že je nikdy doopravdy potřebovat nebudeme. Ve skladech ale ležet nebudou, samozřejmě s nimi budeme cvičit. Úroveň bezpečnosti a připravenosti, i na velmi nepravděpodobné situace, je totiž nutné stále zvyšovat. A stany jsou jedním ze střípků mozaiky praktických opatření, které realizujeme," řekla ředitelka bezpečnosti Skupiny Čez Iva Kubáňová.

Každý z šesti stanů se v případě potřeby nafoukne za necelých pět minut. Každý také disponuje elektrocentrálou, výkonným topením, osvětlením a klimatizací. Společně pojmou desítky lidí. O nové stany budou od nynějška pečovat hasiči přímo v Jaderné elektrárně Dukovany.