VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V převlečení se dá leccos. Třebas i vydělat...

Třebíč – Člověk oděný v kostýmu vodníka, šermíře či šaška se čas od času vyskytuje na Karlově náměstí v Třebíči, kde od lidí vybírá peníze pod záminkou příspěvku na loutkové divadlo.

28.7.2011 3
SDÍLEJ:

Podvodník. Ilustrační fotoFoto: Deník

„Chodí do mé oblíbené hospůdky v Třebíči, kde se vždycky převleče do kostýmu. Údajně se chlubil, že si tak slušně přivydělává. Prý i šest tisíc korun za den,“ řekl třicetiletý Jiří, který v Třebíči pracuje.

S postavou měnící převleky a objevující se občas na třebíčském náměstí má zkušenosti už mnoho místních. Jen ono loutkové divadlo, na něž vybírá, nikdo nejspíš nezná.

O kostýmovaném výběrčím ví i třebíčský starosta Pavel Heřman. „Pravdou je, že jistá osoba nám na radnici psala maily, v nichž oznamuje, že se bude v určitých dnech na náměstí pohybovat v kostýmu. Odepsali jsme, že nám to oznamovat nemusí. Máme přece v naší zemi svobodu. Na náměstí můžete klidně projít třeba v převleku za draka, aniž byste to komu oznamovali,“ řekl starosta.

Na zmínku o tom, že člověk v převleku od lidí vybírá finanční příspěvky, Heřman reagoval: „Nevím o tom, že by ta osoba, která nám posílala ony maily, kromě toho, že chodí v převleku, i něco vybírala od lidí.“

Starosta je přesvědčen, že pokud se někomu něco nezdá na jakékoliv sbírce pořádané na ulici v Třebíči, neměl by váhat zavolat městské strážníky. „Až po vás taková osoba bude příště vyžadovat peníze, a vám se na tom nebude něco líbit, neváhejte zavolat na linku 156. Ať strážníci prověří, zda jde o regulérní sbírku,“ vybízí starosta.

Objevuje se i jinde

S vodníkem, nebo šermířem v jedné osobě, podle toho, v jakém je momentálně převleku, se už potkali i třebíčští městští strážníci.„Údajně se představuje jako Šimon Pánek a tvrdí, že má loutkové divadlo v Jihlavě. My jsme ale žádné takové divadlo v Jihlavě nezjistili. Domníváme se, že je to podvodník, ale pokud na něj nikdo nepodá stížnost nebo žalobu, těžko s tím můžeme něco dělat,“ posteskl si ředitel třebíčské městské policie Ladislav Prvák.

V převleku za vodníka požadoval jistý člověk peníze od kolemjdoucích začátkem prázdnin i v Moravských Budějovicích. Oslovoval je většinou prosbou:„Přispějte na šermíře!Zda šlo o stejného člověka, jako v Třebíči, se nepodařilo zjistit.

Podle Prváka pokud dotyčná osoba žádající peníze nevyžaduje peníze násilím, postihovat ji nelze. „V zákoně nic není, jak tyto jevy postihovat,“ tvrdil. Pokud vás tedy žadatel o peníze nechytí alespoň za rukáv, či jinak vás fyzicky neomezuje, těžko prý čím argumentovat. Vydání finančního obnosu je na dobrovolnosti oslovené osoby.

Podobné je to podle ředitele městské policie s některými bezdomovci, kteří ve vynalézavosti, jak vyloudit z lidí peníze na alkohol, neznají mezí. „Například tu víme o jedné bezdomovkyni, která si vždy vytipuje nějakou ženu, kterou osloví. Na ní pak loudí peníze tak, že jí odvypráví historku o nemocném synovi s tím, že potřebuje peníze, aby mohla za ním jet. Tutéž historku vypráví pak i dalším,“ poznamenal ředitel Prvák.

Žebrota není v naší zemi zakázána a přistihnout při lži pouliční výběrčí na charitu je dost náročné. To potvrzují i slova mluvčí třebíčského oddělení Policie ČR Marcely Lavické: „Postinout takovou osobu za podvod lze jedině tehdy, když se vydává za člena nějaké registrované skupiny, sdružení či organizace, jejímž členem ve skutečnosti není a přitom na ni finance od lidí vybírá.“

Žebrotu lze omezit

Podle Lavické je na celé věci politováníhodné to, že převlečený šermíř, který vybírá vlastně příspěvky sám na sebe, tak bohužel dělá současně špatné jméno ostatním šermířům, kteří by se takto nechovali.„Nevím jak na to. Zda by bylo možno vydat alespoň pro některé lokality vyhlášku, kde by se žebrota zakazovala,“ dumal ředitel Prvák.

Zda může město žebrání nějak omezit, přiblížila z tiskového odboru Ministerstva vnitra Petra Schneiderová: „Ano, žebrání, pokud jej město vnímá jako činnost, která ruší veřejný pořádek, lze zamezit vyhláškou. Je potřeba přesně vymezit lokality a přesně popsat tuto aktivitu.“

Autor: Eva Bártíková

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ani hrozba vězení šoféra neodradila

Komunální odpad. Ilustrační foto.

Kolik lidé příští rok zaplatí za popelnici. I to se bude řešit na zastupitelstvu

Zámek v Jaroměřicích voní Vánocemi

Jaroměřice nad Rokytnou – Davy návštěvníků od sobotního dopoledne mířily na otevřený zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po celý víkend tam probíhá akce s názvem Vánoce na zámku.

Čas klidu lze prožít ve vinohradu s cimbálovou muzikou

Kojetice – Už z několika hroznových odrůd, kterým se daří na sádecké vinici u Kojetic, vzniklo víno. Čiření a filtrace jsou u konce. A ochutnat je bude možné už před Vánocemi. Tamní vinohradník Lubomír Lampíř zve na košt mladých i starších vín. „Z letošního ročníku už ochutnáme Sauvignon, Solaris a také Müller Thurgau,“ potvrdil kojetický vinař.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

Chaos v autobusech skončí až v lednu. Chybující úředník nedostane prémie

Třebíč – Ještě po celé Vánoce a nejspíš i počátkem příštího roku budou cestující v Třebíči zmateně pobíhat a hledat, odkud jim odjíždějí jejich autobusy na regionálních linkách. Zda je to z autobusového nádraží, nebo ze sousední Sucheniovy ulice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT