„V oblasti, která přesahuje hranice parku, by se mělo eliminovat světelné znečištění," řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Uvedl, že světelný smog mimo jiné ruší noční živočichy. Hranice celé oblasti by podle Rothröckla mohly sahat od Znojma přes jižní cíp Kraje Vysočina až ke Slavonicím na Jindřichohradecku. „Půjde zhruba o sto katastrů obcí, které chceme v příštím roce oslovit, aby se do projektu připojily," vysvětlil Rothröckl.

Podle něj jde především o úpravy veřejného osvětlení v dotčených obcích. Ty by měly nahradit či upravit žárovky veřejného osvětlení tak, aby svítily dolů, ne všemi směry. „Ušetří se tím živočichové, kteří jsou aktivní především v noci, například noční motýli. Vždyť přirozeným prostředím pro ně je tma," uvedl.

Správa národního parku podepíše memorandum o projektu, mezi signatáři je podle Rothröckla zatím šest obcí Podyjí, energetická distribuční firma E.ON a Česká a Znojemská astronomická společnost. Řekl, že jde o dohodu a morální závazek a také o první krůček k vyhlášení celé oblasti.

Oblast tmavé oblohy je území s nízkou úrovní světelného znečištění. Slouží k pozorování noční oblohy a k ochraně noční přírody a krajiny. V Česku jsou dosud tři Jizerská, Beskydská a Manětínská.