„Je to strašné, jen se na to podívejte. Když chcete řasy z vody vytáhnout, jsou úplně nasáklé vodou a těžké. Když se k nim přičichne, smrdí jako zkažená ryba. Je toho tu silná vrstva, pokud nefouká, řasy pokrývají převážnou část vodní plochy. Těžko říct, co by se s tím dalo dělat, když prý ve vodě nesmějí být několik let ryby,“ pozastavovala se včera nad stavem rybníka jedna z místních obyvatelek.

Rybník je od loňska díky několikamilionové dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) odbahněný, má opravenou hráz i nové vypouštěcí zařízení.
Jednou z podmínek, kterou si fond kladl při udílení peněz, byla ta, že se zde nebudou rok pěstovat žádné ryby. Aby se ve vodě mohli dobře rozvíjet obojživelníci a hmyz. Věc má ovšem háček. Rybník začal díky absenci ryb neúměrně zarůstat právě vláknitými řasami. Uprostřed zastavěné zóny hrozí, že pokud se do léta něco nezmění, nebudou moci lidé z domů na návsi vůbec kvůli zápachu větrat.

„O problému víme a už ho řešíme. Pokud jsme před několika lety chtěli dosáhnout na dotaci, museli jsme na přísné kritérium s absencí ryb přistoupit. Osadní výbor Lažínek ve složení z tehdejší doby na to kývnul, je z toho zápis. Rybáři, kteří mají vodní plochu v nájmu, do toho šli rovněž,“ reagoval za majitele rybníka – město Moravské Budějovice – vedoucí radničního odboru investic Josef Macháček.

Přijeďte a posuďte

Úředníci z radnice vypracovali v půli dubna podnět pro Agenturu pro ochranu přírody a krajiny (AOPK) v Havlíčkově Brodě. Ta od počátku hraje důležitou roli posuzovatele celého projektu. V podnětu ochranáře žádají, zda by mohli přijet do Lažínek a podívat se na zarostlý rybník. Agentura pak může doporučit SFŽP jako poskytovateli peněz, aby udělil výjimku, povolil vysazení menšího množství ryb dřív, než za rok.

„Kolegyně se tam byla minulý pátek podívat, vyfotila si to. Je to tam opravdu hodně zarostlé. Kdyby byl rybník ve volné krajině, výjimku bychom nedoporučili, nechali bychom tomu volný průběh, biodiverzita je žádoucí. Ale tady uprostřed vsi ji doporučíme,“ sdělil Václav Hlaváč z AOPK.

Podle jeho slov už agentura dvě tři takové výjimky v záplavě projektů doporučila, například u rybníka Hamrech na Vysočině. „Většinou je pod řasami průzračně čistá voda. Ale chápu, že zápach vadí. Pokud fond na výjimku kývne, mohou být do vody vysazeny ryby v množství třicet až padesát kilogramů na hektar, šlo by patrně o patnácticentimetrové kapry. Těm by mohlo odhadem dva týdny trvat, než řasy zpracují,“ doplnil Hlaváč. Jak řekl, pokud vše půjde dobře, do léta by se stav rybníka mohl zlepšit. Ryby ale nebudou moci být vysazené do tůně, která vznikla přehrazením zadní části rybníka.

Odbahněním na přelomu let 2009 a 2010 prošel rybník na návsi a malý rybník za hřištěm. I ten zarůstá řasou, kterou místní z vody vytahují. S obtížemi se jim daří hladinu udržovat v dobrém stavu. Odbahnění obou rybníků stálo 5,2 milionu korun. Přispěla Evropská unie, SFŽP a částkou půl milionu město Moravské Budějovice.