„Navíc ve dnech, kdy prší, se ani tráva sekat nedá. Protože to je prakticky obden, nestíhají naše technické služby pracovat tak rychle, jak tráva dorůstá,“ popsal situaci starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

V Okříškách se dostali do bodu, kdy se v období dešťů rozhodli změnit přístup k této součásti údržby veřejných prostranství i pohled na to, jak mají trávníky vypadat. Už se tak nezatěžují starostmi o dokonalý nizounký vzhled.

V jejich komisi životního prostředí totiž sedí i lidé, kteří se profesně zabývají přírodou. Ti naopak vyšší trávu vítají.

Lepší klima, víc života

Podle nich není nutné mít pažit jak na anglickém venkově. „Máme tam paní, jež pracuje v ekologickém centru Chaloupky. Ta je jednoznačně pro trochu vyšší trávu, která zadrží mnohem více vody v zemi než seschlý úhor. Květy nabízí nektar nejen včelám, ale i dalším druhům hmyzu, které pak mají větší šanci na přežití,“ řekl Ryšavý.

Vnímá, že jsou v městysu dva tábory – jedni jsou příznivci takového přístupu, druhým se moc nepozdává. „Teď lije jak z konve, až se nám to nelíbí. Ale za měsíc můžou zase udeřit sucha, počasí je jak na houpačce. Myslím, že je lepší být připravený. Navíc tráva dělá v horkých dnech lepší klima,“ shrnul starosta Okříšek.

Mozaikové sečení

V nedaleké Třebíči sečou trávu podobně často jako v minulých letech. „S tím rozdílem, že letos je pro firmy, které údržbu zeleně zajišťují, sečení trávy obtížnější a komplikovanější kvůli rychlému a hustému růstu,“ poznamenala třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

Na vybraných lokalitách už druhým rokem provádějí takzvané mozaikové sečení. „Právě v zájmu zvýšení biodiverzity rostlinných i živočišných druhů. To znamená, že se neseče jednorázově plošně všechno, ale tam, kde je přirozeně vyšší druhová pestrost, probíhá sečení postupně, střídavě, v závislosti na vývoji a růstu vegetace v tom místě.,“ vysvětlila Martakidisová.