Doma má přibližně 160 kusů tříkolek, polovina z nich je k vidění na náměšťské výstavě. Včetně nejhodnotnějšího kousku, který sběratel pořídil ve Francii. Je jím nikoli tříkolka, ale čtyřkolka v podobě koníka se zapřaženým vozíkem. „ To je absolutní rarita, unikát. Nikde jinde, v žádném muzeu ani na fotce jsem něco podobného neviděl,“ svěřil se Jiří Fiala.

Ke sbírání koloběžek se před patnácti lety dostal přes svoji zálibu k historickým velocipédům, na kterých jezdí. Jeho vysoké kolo je mimochodem v náměšťské výstavní síni také k vidění. „Na jednom setkání cyklistů ve Francii jsem byl s dcerkou a jí se tam líbila jedna malá trojkolka. Na burze jsem ji komplikovaně pořídil, zalíbilo se mi to a rozjelo se to,“ popisuje Jiří Fiala.

Dnes tříkolky pořizuje převážně přes internet nebo přes svého známého, který objíždí bleší trhy v Evropě, nakupuje a na objednávku vyhledává sběratelské kousky.

O sbírku pana Fialy je zájem, už dva roky nepřetržitě putuje z výstavy na výstavu. Ty nejstarší trojkolky vznikly roku 1865. Exponáty pocházejí z celé Evropy, ale i z Ameriky a Austrálie. Náměšťská výstava názorně dokumentuje vývoj tříkolek od prvopočátků až po dnešní plastové modely. Potrvá do 19. listopadu a otevřená je denně, v pracovní dny po celý den, v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne.