Výsledky nakonec nedopadly úplně špatně. „K tomuto průzkumu jsme přistoupili na základě diskuze v zastupitelstvu, kdy část zastupitelů byla přesvědčená, že by bylo dobré uklidnit dopravu na průtahu. Ukázalo se, že dva kruhové objezdy mají dobrý vliv. Přesto se stále najdou rychlí jezdci. Plánujeme proto vybudovat zpomalovací semafor,“ shrnul tamní místostarosta Jan Kotačka.

Deset tisíc aut denně

Měřicí radar byl nainstalován u Velamosu ve dnech 13. až 22. září tohoto roku. Za oněch 10 dní kolem něj projelo v obou směrech dohromady 98 851 vozidel, denně v součtu průměrně bezmála 10 tisíc v obou směrech, které jsou vytížené stejně. „Množství řidičů, kteří překračují rychlost 50 kilometrů v hodině, vypadá na první pohled nepříznivě, protože je to v obou směrech 12,6 procenta. Ale víc jak 60 kilometrů v hodině už jede pouze 1,3 procenta,“ poznamenal Kotačka. Statistika je proto podle jeho názoru pozitivní zprávou. Při převedení procent do čísel vyšlo, že denně jede víc jak šedesátkou 93 vozidel a víc jak sedmdesátkou 16 vozidel.

Pozdě v noci, brzy ráno

Rychleji, než povolenou padesátkou, se jezdí zejména pozdě v noci nebo brzy ráno. V době, kdy je provoz největší, jsou řidiči nejukázněnější, průměrně mají na tachometru 43 kilometrů v hodině. Je to dané zejména kolonami vozidel kvůli odbočování. A pak se ukázalo, že velkým plusem je kruhový objezd u benzinky a ten druhý ve středu města nedaleko Penny marketu.

Na Lavičkách u Dalešické přehrady se odehrály velké zemní práce. Úředníci je přerušili.
Rozbagrovaný břeh Dalešické přehrady: Kotviště pro lodě? Černou stavbu zastavili

„V obcích, kde mají radary, které rychlé řidiče vyfotí a pak přichází pokuta, zjistili, že po roce provozu okolo 80 procent přestupků mizí. Šoféři se naučí jet pomaleji, hlídají se, nechtějí platit. U nás, pokud bychom vzali v potaz administrativu spojenou s výběrem pokut a počtem přestupků, budování radaru vzhledem ke zmíněné čerstvé statistice příliš smysl nedává,“ je přesvědčený místostarosta.

Za milion korun

„Měření a opatření neděláme proto, aby v Náměšti vznikl radar a příjem do obecní pokladny. V první fázi zajistíme právě někde poblíž přechodu pro chodce u Velamosu zpomalovací semafor. Bude nutné se domluvit s Ředitelstvím silnic a dálnic, pod nějž spadá průtah, státní silnice I/23 a s dopravní policií,“ vysvětlil Kotačka. Zaplatí to zřejmě město, cena je okolo jednoho milionu korun.

I 130 kilometrů v hodině

A jaké byly rychlostní rekordy při zářijovém měření? Někomu se 20. září podařilo mezi dvěma kruhovými objezdy rozjet na 130 kilometrů v hodině, a to kolem šesté ráno. Nelze určit, zda šlo o motorku nebo auto. „Je samozřejmě špatně, že se takový trouba našel, ale byla to naprostá výjimka,“ poznamenal Kotačka.

Jakmile budou v místě zpomalovací semafory, budu schopny zaznamenávat rychlosti jednotlivých vozidel. „Pokud by se ukázalo, že se situace rapidně zhoršila, přistoupili bychom k tvrdším opatřením. Nainstaloval by se radar,“ dodal Jan Kotačka. „Pokutovací“ radar je například v Ivančicích.

Ilustrační foto
Změny v cestování vlaky a autobusy se blíží