Oprava byla už opravdu potřebná, budova původem z roku 1974 si zažila své a interiér a exteriér už neodpovídal potřebám obyvatel. „Chyběl tam výtah, budova nebyla bezbariérová a starší občané měli problém se do patra dostat. Byla hanba, když doktoři sídlí v patře a lidé se tam musí dostávat po schodech, byť nemohou. Nehledě na to, že je tam dětská lékařka, takže i pro maminky bude pohodlnější vyjet výtahem. Ve špatném stavu byla i střecha. Je to především investice pro lidi, proto pro nás byla rekonstrukce prioritou od roku 2018,“ komentoval starosta Mohelna Jiří Šanda.

Právě horní patro čekají velké změny. „V podkroví totiž nově vznikne pět startovacích bytů. O velikosti kolem padesáti metrů čtverečních. Chceme je hlavně pro mladé lidi, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů a třeba nějaký čas bydlet samostatně, než si dostaví vlastní domek. Sice jsme teprve na počátku stavby, ale už se nám ozývají někteří zájemci,“ doplnil Jiří Šanda.

Zdravotníci na Vysočině, ilustrační foto
Sáhli si na dno, mohou do lázní: někteří zdravotníci z Vysočiny ale nepojedou

Možnost bydlení pro mladé vítají i místní. „Všiml jsem si, že se tam něco děje. Podle mě je dobře, že dají v Mohelně možnost samostatného bydlení pro mladé. Zvlášť v dnešní době je to důležité. Uvidíme ale, za jakou cenu to bude,“ mínil Miroslav Hruška, který v Mohelně žije.

Generální opravu zaplatí městys kompletně ze svého. „Ať jsme se snažili, jak jsme se snažili, nepodařilo se nám bohužel získat žádnou dotaci. Je to škoda, protože náklady jsou okolo pětadvaceti milionů korun. Je to pro nás ale priorita, takže jsme se rozhodli financování rozdělit na tři roky a využijeme také peníze od Jaderné elektrárny Dukovany, která nás podporuje,“ nastínil starosta.

Piktogramové koridory a ochranné pruhy pro cyklisty momentálně matou řidiče a komplikují dopravu v Třebíči
Šipky i pruhy s cyklisty na silnicích v Třebíči: nové dopravní značení spíš mate

Mezitím začal u zdravotního střediska stavební ruch. „Momentálně dělníci pracují na střeše a chystá se šachta pro výtah. Je to trošku náročnější, protože rekonstrukce probíhá za provozu,“ uvedl Jiří Šanda.

I když je Mohelno na první pohled stranou všech hlavních tahů, přesto se zde daří zajistit základní lékařskou péči, za kterou dojíždí i lidé z blízkého okolí. „V patře jsou zdravotní ordinace, máme tu praktického lékaře, zubařku a funguje zde i gynekologie a dětská doktorka. Ta je tu sice jednou týdně, ale má poradnu pro maminky, takže je to výhoda, že nemusí někam neustále dojíždět. Navíc se nám zde rodí čím dál více dětí. V přízemí je pak lékárna, pedikůra a nechybí ani kadeřnice. Zdravotní péči chceme nadále udržet, i proto jsme se rozhodli pro modernizaci, aby prostory odpovídaly době,“ popsal služby zdravotního střediska Jiří Šanda.