„Řekl bych, že už skolil takových 20 stromů,“ nechal se slyšet myslivec Jaroslav Charvát. On sám je překvapený, že zvíře volí zejména nejsilnější kmeny topolů, olší či jasanů. „Na některé bych si motorovou pilou snad ani netroufl,“ upozornil Charvát.
Kolik zde žije jedinců, myslivec ani vedoucí odboru životního prostředí budějovické radnice Tibor Andrejkovič nevědí. „Je to noční tvor, nikomu se nepodařilo zjistit, jestli se tam pohybuje jedno zvíře nebo případně jak početná je skupina,“ podotkl Andrejkovič.
Myslivci našli jednoho uhynulého bobra při povodních před sedmi lety. Každopádně tvor tropí v místě svého výskytu velkou paseku, která je trnem v oku zejména rybářům. Potok zavodňuje sádky v Moravských Budějovicích, takže přehrady nejsou zrovna žádoucí.
Dalším místem, kde bobr evropský evidentně žije, jsou Bohušice, víska mezi Jaroměřicemi a Budějovicemi. Ani zde zatím nikdo nespočítal, jak početná je jeho kolonie. V souvislosti se škodami v areálu lednického zámku jistě každého napadne, zda nehrozí podobná zkáza též jaroměřické zámecké zahradě. „Podle mého soudu ne, nejsou tam stromy přímo u břehu,“ vysvětlil Tibor Andrejkovič.
Při posledním sčítání zvěře v loňském roce, které na Vysočině proběhlo, myslivci v přírodě napočítali 16 jedinců. Nejsou mezi nimi bobři z Budějovicka, které je jediným teritoriem na Třebíčsku.