„Důvodů je několik. Ty hlavní bych ale shrnul takto: Za prvé jsme vybrali minimum peněz, za druhé jsme ves jak řemen, kde lidi mají psy za vraty. Žádné velké venčení tu neprobíhá, poplatek nám připadal prostě absurdní. To bychom pak museli vybírat za kočky nebo za andulky. Máme pracovat pro lidi, a ne z nich jen tahat peníze,” objasnil lesonický starosta Rostislav Čech.

Podle jeho slov měla vesnice ve vyhlášce v minulosti různé výjimky a úlevy a v konečném důsledku to vypadalo tak, že administrování poplatku za psy bylo mnohem nákladnější než to, co se vybralo. „V jednom extrémním roce to bylo dokonce jen sedm stovek za celou ves. Úplně to ztratilo smysl. Na jednu stranu děláme dětský den, opravujeme lidem chodníky a na straně druhé po nich máme chtít peníze za psy? Nelogické,” prohlásil starosta.

Rostislav Čech se domnívá, že ve městech má tento poplatek smysl. Lidé psy venčí, často po nich neuklízejí, a tak tato nepříjemnost padá na bedra radnic, které draze nakupují úklidovou službu, odpadkové koše, mnohde sáčky na exkrementy. „Zrušení poplatku za psa v Lesonicích jsem si ověřil u nadřízeného úřadu, který na kraji dohlíží na místní samosprávu, a tam mi řekli, že to nevidí jako problém,” dodal Čech.

Psi kálejí, kam se člověk podívá

To v nedalekých Čáslavicích poplatek za psy rušit neplánují. „Ani náhodou. Naopak by bylo potřeba ho zvýšit. Psi lítají po vsi, kálejí, kam se člověk podívá. Lidi u nás platí málo, mělo by to být víc,” sdělil čáslavický starosta Vladimír Bartes. V Čáslavicích obyvatelé platí padesátikorunu za prvního psa, 75 korun za dalšího. Ročně vyberou něco málo přes pět tisíc korun.

Dukovany jsou obecně vnímané jako bohatá ves. Mají ve svém katastru elektrárnu, z toho jim plyne tučný příjem do obecní kasy. Přesto lidé platí 120 korun za psa. „Víte, u nás vznikají nové čtvrti domků, tamní lidi hodně venčí psy. Máme tu veřejná prostranství, park. Chlapi, co sekají trávu, pak neustále musejí čistit sekačku, je to nechutné a nepříjemné. Asi příští rok zrušíme poplatek za svoz odpadu, ale poplatek za psy zůstane,” podotkl starosta Dukovan Miloslav Křišťál.