Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Laguně rozpustí město Třebíč 70 milionů korun

Třebíč - Kolem sedmdesáti milionů korun hodlá město investovat do plaveckého areálu Laguna na Hájku.

13.10.2011 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

Vytvoření komfortního třebíčského aquaparku na Laguně razilo ve svých předvolebních plánech politické hnutí Pro Třebíč, v jehož čele na kandidátce do komunálních voleb stál nynější místostarosta Pavel Pacal. „Když na to město má, proč ne? Ale zdá se mi to strašně moc peněz. Zajímalo by mě, zda to vůbec bude někdy návratné,“ zajímala se včera Jana Nováková z Třebíče.

Vylepšení Laguny město vyjde na nemalou sumu. „Investice by měla být rozčleněna zhruba na dva roky. Počítá se, že celková částka bude kolem 70 milionů korun,“ konstatoval Pacal. K tomu podle něj město hodlá využít část výhodného dvousetmilionového úvěru. Už v příštím roce by z něj na Lagunu plynulo 35 milionů korun.

Původní projekt na rekonstrukci areálu Laguny, pocházející z roku 2007, přitom počítal s částkou 120 milionů korun. „My jsme vzali tu střízlivou variantu. Jde o to, aby město velikosti Třebíče, které už jako jedno z posledních v okolí ještě nemá aquapark, mělo i odpovídající plavecký areál, který bude možno využít i v nepřízni počasí,“ prohlásil Pacal.

Na vylepšení druhého plaveckého areálu ve městě, Polanky, už podle Pacala ale peníze nezbudou. Připustil, že je dost možné, že prostor Polanky bude někdy v budoucnu využíván v jiném režimu. Nevyloučil ani variantu s koupáním na vlastní nebezpečí.

Peníze dají na jesle

Krytým plaveckým areálem Laguna ročně projde na 130 až 140 tisíc návštěvníků, zatímco v letní sezoně využívaným plaveckým areálem Polanka pouhých 18 tisíc lidí. Město investuje ročně do Laguny 4,6 milionu korun, do Polanky kolem půl milionu korun. Oba plavecké areály má v dlouhodobém pronájmu místní sdružení firem TTS energo a Yashica. Smlouva na pronájem na Polance je uzavřena do 31. prosince 2014, na Laguně končí pronájem až k datu 30. června 2024.

Radní přitom do rozpočtu města na příští rok naplánovali investice v souhrnné výši devadesát milionů korun, což je o 70 milionů korun méně něž loni. V návrzích jsou kromě oprav ulic a kanalizace či revitalizace sídlišť i četné novinky.

Mezi nimi je například i vytvoření jedné třídy mateřské školy a jedné třídy jeslí, vybudování lávky pro pěší a cyklisty – přemostění v Poušově za autokempem (s využitím demontované kovové konstrukce z areálu bývalého BOPO), zpřístupnění zámeckého příkopu a ledárny u baziliky, v případě získání dotace zateplení šesti školských zařízení, rozšíření kamerového systému do židovské čtvrti a na židovský hřbitov.

Zásadními argumenty, kterými místostarosta Pacal obhajoval navržené investice, jsou tyto: Město v příštím roce ušetří 35 milionů korun na provozních nákladech, disponuje dostatkem volných prostředků na bankovních účtech a navíc si může dovolit využít finance z výhodného dvousetmilionového úvěru.
Co se týká šetření na provozních nákladech, místostarosta uvedl, že se snižování nákladů nepromítne do výše dohodnutých příspěvků pro organizace.

Také platy zaměstnanců městského úřadu zůstanou zachovány ve stejné výši jako letos i pro příští rok. Podle Pavla Pacala město v příštím roce ušetří 15 milionů korun na provozu městské autobusové dopravy a také pět milionů korun na IT službách.

O navrhovaném rozpočtu se zmíněnými investicemi rozhodnou zastupitelé, připomínky podají i výbory. Poslední možný termín pro schválení rozpočtu města je plánován na 26. ledna 2012.

Autor: Eva Bártíková

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku, Hanzalův kopeček u Čáslavic.
27

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Okříšky, Brno – Nezačaly špatně, ale pak přišel laciný gól a výsledkem byl debakl. Fotbalistky Okříšek utkání na umělé trávě Líšně, kam zavítaly v šestém kole ženské divize C, vůbec nezvládly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení