Největší pozornost ze všeho na sebe strhl vrtulník. Stačilo, aby se v dálce ukázal na nebi a lidé si na něj začali okamžitě ukazovat prstem. „Už letí, už letí, podívej, mami,“ projevuje nadšení několik dětí. Po chvíli už stroj s vrtulemi naprosto ovládne prostor. Upozorňuje na sebe hlukem svých motorů a jeho přistání na louce si nikdo nechce nechat ujít.

Ne všechna technika je však funkční. Některé stroje už slouží pouze jako muzejní kousky. O bezpečí v jejich okolí se stará Jiří Palečka. Jde však především o ochranu letadel, nikoli lidí. „U návštěvníků jedině hrozí, že se bouchnou hlavou, jelikož jsou stroje obrovské. Za to letadla mají hromadu drátků a tlačítek, které lákají ke zmáčknutí. Při neopatrném zacházení by se mohlo něco rozbít nebo utrhnout,“ vysvětluje letecký nadšenec.

V Třebíči zrušili dvě pošty. Podívejte se na poslední den
Poslední den pošt. V Třebíči čekala před rušenými pobočkami fronta lidí

Samotná vystavená technika přesto nebezpečná není. „Všechno tady je odzbrojené, nemáme na letadlech žádné zbraně. Jinak by to ani nešlo. Lidi si to mohou užít a ničeho se nemusí bát,“ ujišťuje Palečka. Mezi jeho největší oblíbence patří letoun Suchoj. Právě ten si mohou zájemci z bezprostřední blízkosti užít a sednout až do jeho kokpitu za knipl. 

Naopak v celé své kráse svou přítomnost celou sobotu oznamovalo velitelské bojové vozidlo. Nešlo přehlédnout ani přeslechnout. Přivezli ho nadšenci do armádní techniky až z Brna. Že to nebyla žádná sranda, popisuje Zdeněk Svobodník, který se o vozidla stará. „Po silnicích a dálnicích s tím samozřejmě jezdit nemůžeme. Museli jsme to naložit a pak až sem převést,“ přibližuje složitost přesunu.

Koupaliště Polanka v Třebíči
Lidé z Třebíčska rádi jezdí na vesnická koupaliště. Na Polance oceňují zeleň

I když jde o bojové vozidlo a kdysi aktivně sloužilo armádě, tak už je jeho využití jiné. „Jde nám o tu jeho monumentálnost a rychlost. Vozidlo jsme odzbrojili a nechceme, aby znovu sloužilo válce. Stal se z něj mírový dopravní prostředek a rozhodně se už nepoužije proti lidem. Ti mají naopak možnost se v něm projet a vyzkoušet si jeho schopnosti,“ říká Svobodník s tím, že by ho měl zvládnout řídit každý zkušený řidič.

Pro ty, které by přesto palné zbraně lákaly, je k dispozici střelnice. Zbraně jsou sice airsoftové, od skutečných jsou však nerozeznatelné. A Dominik Korčák varuje, že stejně jako dokážou být smrtící. „Některé kuličky jsou tak těžké, že dokážou proletět okem do hlavy a člověka zabít. Proto je potřeba si chránit oči do brýlí. Tady střílíme jen do terčů, aby si to návštěvníci ozkoušeli. Například váha odpovídá těm skutečným. A zájem si to vyzkoušet je,“ uzavírá expert.

Více o muzeu ZDE