„Přijeli jsme se sem porozhlédnout. Mají tady opravdu velký výběr. Koupili jsme si snubní prsteny, kombinaci bílého a žlutého zlata. Na ty nejhezčí, co jsme si nakonec vybrali, narazil můj přítel Radek,“ přiblížila Miroslava Suková s tím, že se ještě podívají na svatební dekorace. „To nejdůležitější pro naši srpnovou svatbu ale už máme zařízené,“ dodala Suková.

Nejen snubní prsteny, ale i další nezbytnosti, které ke svatbě neodmyslitelně patří, nabídl jihlavský svatební veletrh budoucím manželům. Na Vysočině se konal vůbec poprvé. Během pátku a soboty jej navštívily asi dva tisíce lidí. „Jen za první hodinu přišlo na veletrh sto osmdesát lidí,“ řekla Jana Marková, jedna z pořadatelů veletrhu.

Je po pověrách

V Domě kultury v Jihlavě se sešlo 42 vystavovatelů, kteří nabízeli svatební oznámení, šaty, dekorace, prstýnky, catering, kosmetické a kadeřnické služby a podobně.

A co je teď mezi svatebčany nejoblíbenější? „Nevěsty i letos sází na vzdušnost a lehkost. Barvu šatů si hodně vybírají podle svého temperamentu, to už jsem vypozorovala. Dominantní žena si často zvolí červenou barvu, jemná nevěsta dává přednost odstínům vanilkové a broskvové. Oblíbená je také fialová barva, ta se loni mezi barvami celé svatební dekorace objevovala snad nejvíce,“ přiblížila Jana Marková.

Stále častěji se také snoubenci chtějí brát v květnu, měsíci dříve svatbám zapovězenému. Staré pověry už lidé neberou vážně. „Řekla bych, že květen je navzdory všem pověrám přímo ideální měsíc pro svatbu,“ potvrdila Marková.