VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jemnici oslaví 120 let místní železnice. S nostalgií a smutkem

Jemnice - Na jihu Vysočiny vrcholí přípravy velkých oslav ke 120. výročí postavení tamní železniční trati. Lidé se budou moci svézt historickými vlaky, prohlédnout si mašinky v podobě modelů nebo zhlédnout výstavu o historii trati.

26.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/František Vondrák

Zatímco před 120 lety byla železnice pro lidi z Moravskobudějovicka a Jemnicka vítaným projektem, dnes se zdá být na obtíž. Pravidelná osobní doprava po ní totiž přestala jezdit před 5,5 lety a vedení Kraje Vysočina její obnovení neplánuje. Řada obyvatel s tím nesouhlasí, a sobotní oslavy vnímají i jako protest. Co si o tom myslí starosta Jemnice Miloslav Nevěčný? I o tom mluví v rozhovoru.

Jak se vůbec těšíte na oslavy?

Ta oslava má tak trochu nádech nostalgie a smutku zároveň. Přesto se těším, že se setkám s lidmi, kteří mají k železnici kladný vztah, a co víc, je to pro mnohé srdeční záležitost. Věřím, že společně strávíme pár příjemných okamžiků a snad se vzájemně povzbudíme v boji za správnou věc. Nepodlehnout důsledkům zvůle úředníků, jež často maří úsilí a nadšení lidí, je velmi těžké

Jak vlastně myšlenka na uspořádání oslav vznikla?

Oslavy v podstatě logicky navazují na novodobé milníky v historii naší trati. Začalo to v roce 1996, kdy byla trať prohlášena národní technickou kulturní památkou v souvislosti se stým výročím její existence. Oslavy byly velkolepé za účasti předních politiků v čele s ministrem dopravy Římanem. Tehdy si řada lidí myslela, že to bude pro naši trať přínos minimálně v tom, že stát se bude o trať jako celek lépe starat. Je přece povinnost a závazek starat se o vlastní majetek. Zvláště pokud je vlastníkem stát. Další oslavy se konaly pochopitelně po dalších deseti letech a letos máme 120. výročí založení.

Už jste to naznačil, trať je bez pravidelné dopravy. Jako město usilujete o obnovení provozu. Daří se vám to?

Vyjmutí trati z dopravní obslužnosti, a tudíž neobjednání pravidelné osobní dopravy od ledna 2011, bylo jednostranným násilným aktem ze strany Kraje Vysočina. Bylo nám totiž v říjnu 2010 pouze oznámeno, že Správa železniční dopravní cesty nehodlá od ledna trať udržovat, a proto kraj neobjedná pravidelnou osobní dopravu. Dodnes nedokážu pochopit, jak mohla servisní organizace, jejíž povinností je zajistit provozuschopnost trati, takto postupovat naprosto v rozporu se svými pravomocemi. Že je tato úvaha správná, potvrzuje současná situace, kdy po šesti letech stejně SŽDC musí trať udržovat. Jezdí zde vlaky nákladní, víkendová doprava o prázdninách, turistické a další příležitostné vlaky objednané městem Jemnice jako veřejnou správou.

Starosta Jemnice Miloslav Nevěčný

Pokračují tedy ještě nějaká jednání o obnově pravidelné osobní dopravy?

Proběhlo několik jednání s Krajem Vysočina a starosty obcí podél trati, na kterých zaznělo: „Pojďme se domluvit a společnými silami obnovit provoz osobní dopravy." Předložili jsme několik návrhů řešení, apelovali na zachování železnice jako důležitého prvku tohoto okrajového regionu nejen z hlediska přepravy osob za prací a do škol, ale také pro udržení a rozvoj turistického ruchu a vytvoření příležitostí pro další podnikatelské aktivity. Výsledek byl ten, že by kraj mohl objednat dopravu za předpokladu, že město a obce zaručí provozuschop-nost trati minimálně na deset let. Kraj zároveň zruší větší počet autobusových spojů, než bude počet objednaných spojů vlakových. Na tomto absurdním požadavku celý pokus o dohodu ztroskotal. Jak může město garantovat stav majetku, který mu nepatří, a o který se má navíc ze zákona starat někdo úplně jiný? Navíc převod tratí byl v té době v nedohlednu a spojení mezi Jemnicí a Budějovicemi bylo posíleno několika autobusovými spoji a tím byl problém jakoby vyřešen. Lze namítat, že provoz autobusů je levnější než vlaků. Je to však otázka porovnání položek, které určují ekonomiku provozu těchto dopravních prostředků. Zde je však vlaková doprava velmi znevýhodněna. A to nemluvím o ekologii, bezpečnosti provozu, cestovatelském komfortu, spolehlivosti a tak dále. Tyto atributy mají velkou hodnotu, se kterou se ale jaksi nepočítá. Ale to již zabíháme do témat, která by měli řešit jiní „moudřejší" a na vyšších úrovních.

Takže podle vás by lidé vlaky využívali?

Od začátku této smutné kauzy tvrdím, že pokud by na trati fungovaly všechny typy dopravy a byla využívána nejen pro osobní a nákladní dopravu, ale i pro dopravu rekreační, zážitkovou, turistickou, tak i ekonomičnost by byla výrazně vyšší a přínos pro region by také nebyl zanedbatelný. Zájem o tento druh turistiky je prokazatelný. Provoz výletních vlaků Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě je velkou a vyhledávanou atrakcí.

Právě na spolek jsem se chtěl zeptat. Máte z něho radost?

Aktivita a úžasná obětavost lidí sdružených ve spolku je velkým štěstím a nadějí na přežití trati v tomto nepříznivém období. Jejich výletní vlak je nádherná atrakce a je o něj velký zájem. I díky jim je trať stále živá. Město Jemnice je podporuje nejen tím, že objednáváme jízdy. Ale bez nadšení a obětavé práce členů spolku, a hlav-ně pana Martina Kouřila při rekonstrukci soupravy a jejím provozování by to nešlo.

Nemyslíte si, že na opětovné navrácení pravidelného provozu na trati je už pozdě?

V současnosti je osud jemnické trati nejistý a její potenciální převod na jiného majitele než stát uvízl na mrtvém bodě, respektive v rukou úředníků asi na SŽDC. Jisté je jedno. Čas pracuje v tomto případě proti nám. Naštěstí stále existuje řada lidí, kteří mají chuť a sílu usilovat o změnu situace.

Co negativního konec pravidelné osobní dopravy na železnici přinesl, respektive co dobrého Jemnicku vzal?

Každý region je pro své obyvatele, a samozřejmě i pro turisty, zajímavý především svou pestrostí, škálou nabídek pro každoden-ní život i pro rekreaci. Města velikosti Jemnice, navíc vzdálená od velkých center, jsou velmi citlivá na ukončení jakékoliv činnosti a aktivity, ať již jde o pracovní příležitosti, nebo kulturní a společenské vyžití. Úplná likvidace naší trati by byla velký zásah do života ve městě a okolí. Navíc řada lidí má k železnici i vztah osobní. Pracovali zde oni nebo někdo z jejich rodiny. Ti by tuto skutečnost cítili jako velkou křivdu a projev neúcty k úsilí předků.

Autor: Kamil Černý

26.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SKUPINY C. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: částečnou znalost NJ, ŘP sk. C + profesní průkaz + kartu řidiče. Pracoviště: Stanislav bartušek, Gagarinova, č.p. 1380, 676 02 Moravské Budějovice 2. Informace: Stanislav Bartušek, +420 602 581 870.

Výroba - Výroba Lakýrníci 22 000 Kč

Lakýrníci automobilů a jiných vozidel PŘÍPRAVÁŘ DO LAKOVNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - praxe podmínkou. Pracoviště: Aleš pecka - provozovna, 674 01 Třebíč 1. Informace: Aleš Pecka, +420 608 255 981.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Potrubář 19 200 Kč

Potrubáři PŘÍPRAVÁŘ, MONTÉR VZT POTRUBÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montážní práce na stavbách a výrobních halách. , Práce i ve výškách, přípravné práce, čtení výkresové dokumentace výhodou. , Praxe není podmínkou, nezaškolené zaškolíme., Místo výkonu práce celá ČR.. Pracoviště: Tibm holding spol. s r. o. - pracoviště třebíč, Oldřichova, č.p. 159, 674 01 Třebíč 1. Informace: Petr Pražák, +420 737 184 880.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 17 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení OBSLUHA RYCHLÉHO OBČERSTVENÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - potravinářský průkaz, samostatnost, bezúhonnost, vstřícný přístup k práci, příjemné vystupování , - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, Praxe není nutná. , První kontakt telefonicky: Sofiane Yakouben - 608 607 588, volat 10,00-12,00 hod., 14,00-16,00 hod.. Pracoviště: Pizza a gyros del monte s.r.o. - provozovna třebíč, Pražská, č.p. 1056, 674 01 Třebíč 1. Informace: Sofiane Yakouben, +420 608 607 588.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Šerý zajistil hattrickem Humpolci výhru

Ilustrační foto.

Chřipková epidemie slábne, nemocných významně ubylo

Moravskobudějovické náměstí prozáří velikonoční výzdoba

Moravské Budějovice – Kraslice, velikonoční kuřátka a jarní motivy na stromech uvidí kolemjdoucí v Moravských Budějovicích na náměstí ČSA.

Muž přišel o řidičský průkaz

Jackov - Kolem desáté hodiny večer zastavili v neděli policisté v Jackově vůz Ford Focus. Dvaapadesátiletému řidiči dali dýchnout a ukázalo se, že pil.

OBRAZEM: Čápi se vrací, na křídlech přinášejí jaro

Vysočina – Ačkoliv se venkovní teploty zatím drží hluboko pod nulou, jaro se už blíží mílovými kroky. První známky jeho příchodu se už objevují. Z teplých krajin se například začínají vracet čápi, kteří na svých křídlech přinášejí i teplo a sluneční svit.

Ženy z Červené Lhoty si vyzkoušely roli modelek

Červená Lhota - Co za módu nosila paní hraběnka? Jak a proč se móda měnila a dodnes mění? O tom ženám v Červené Lhotě povídala paní Hana Procházková během sobotního odpoledne, které bylo zároveň pozdní oslavou svátku MDŽ.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT