V Jemnici se v sobotu uskutečnilo 1. kolo eliminačního turnaje ve sportu označovaném zkratkou HMB. „To je zkratka oficiálního názvu sportu, který my překládáme do češtiny jako středověký plněkontaktní boj," vysvětlil organizátor a kapitán vysočinského týmu Josef Pohl.

Na první pohled se bojovníci, kteří se sjeli do Jemnice, neliší příliš od klasických rytířů vystupujících na různých historických slavnostech. Tady však nejde o žádný nacvičený markýrovaný boj, ale o skutečné střety. HMB není divadlo. Jde o sport.

Souboje jsou řízeny rozhodčími, kteří složili zkoušky mezinárodní asociace HMB a boje mají svá pravidla, i když se na první pohled může zdát, že bojovníci jdou do jednotlivých střetů hlava nehlava. Nesmí se například útočit na rozkrok, do kloubních jamek či horizontálně na krk.

A jako každý správný sport i tento má svoje mistrovství. „My tady dnes vybíráme ty úplně nejlepší z celé České republiky, kteří nás budou reprezentovat na mistrovství světa. To se v letošním roce uskuteční v Praze," popsal Josef Pohl.

Přestože u nás ještě tento sport není tak rozšířený jako například v Rusku či Polsku, na turnaj do Jemnice se přišla podívat více než stovka diváků. „Já jsem rád, že se k nám podařilo tuto akci dostat. My se snažíme Jemnici propagovat středověce. Přeci jen to bylo naše nejslavnější období," řekl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

A lidé, u kterých to povětšinou byla první zkušenost s tímto novým sportem, se dobře bavili. Poznat se to dalo podle potlesku, kterým odměnili bojovníky po každém souboji i nadšeným skandováním a povzbuzováním v průběhu střetů.