Certifikaci zahrady, kterou kompletně vytvořil zahradník Vladislav Vejtasa, provedla Iveta Machátová z ekocentra Chaloupky v Brtnici.

V zahradě najdeme vrbový domeček i bylinkovou spirálu s vodním prvkem, což je v tomto případě větší jezírko s pozorovacím molem, odkud budou moci žáci bezpečně sledovat život ve vodě. Zajímavostí je i vyvýšený záhon, kam budou žáci vysévat různé rostliny, zejména zeleninu, a záhon na polní plodiny, které jsou typické pro Vysočinu. V nejjižnějším cípu zahrady je broukoviště s různými dřevinami a navazující kamenný útulek pro ještěrky. Žáky, ale i ptactvem bude jistě často navštěvován živý plot různých keřů s jedlými plody na mlsání. Vysázeny jsou zde muchovníky, mišpule, dříny, kdoule, josta, rybíz. Součástí zahrady je i divoký koutek a kompost.

„Já bych vyzdvihl zejména nadstandardní hmyzí hotel s konstrukcí z akátového dřeva s navazujícím štěrkovým záhonem s převahou květin, které mají rádi motýli. Hmyzí hotel, tvořený z různých druhů dřev, vlnitého papíru a cihel, má zelenou střechu osázenou rozchodníky. Na té se podílely žákyně a z rostlin vytvořily smajlíky. Děti si tak uvědomily, že příroda může vegetovat i na docela malém prostoru. Hotel už začínají vyhledávat třeba včely samotářky," sdělil zahradník Vladislav Vejtasa.

„Přírodním zahradám moc fandím. Mám za to, že děti se zde nenásilnou cestou učí lásce k přírodě, k životnímu prostředí, které je obklopuje. Proto město též finančně přispělo na její realizaci," sdělil starosta Jaroměřic Jaroslav Soukup.

A jak taková přírodní zahrada vzniká? „Začíná to papírováním. Škola dostala dotaci od kraje, osmdesát tisíc a zbytek, čtyřicet tisíc korun doplatilo město. Na konci zimy jsem se sešel s panem Vejtasou, zahradník nastínil své představy, připravil plán, provedl kalkulaci. Než jsme se pustili do práce, museli jsme požádat brněnskou diecézi o souhlas, protože část pozemku patří církvi," nastínil celý proces ředitel školy Michal Scigiel.

„V dubnu jsme začali budovat, a musím pochválit děti, které mi v hojném počtu v rámci výuky pomáhaly," dodal Vladislav Vejtasa.

„S výsledkem jsem moc spokojen, ale konečná to není, chci, aby každým rokem přibylo na zahradě něco nového," zakončil Michal Scigiel. Ten tak dostal krásný dárek ke svému pondělnímu svátku.

PAVEL KRYŠTOF NOVÁK