Pro desítku těch, jimž život tuhle svízel přinesl, je aspoň dočasným řešením azyl v třebíčském domově pro matky s dětmi, provozovaný zdejší charitou. Ani v panelovém domě v ulici Manželů Curieových, kde domov sídlí v suterénu, však důstojné prostředí pro výchovu dětí nenajdou. Soužití s lidmi z městské ubytovny je problematické, ratolesti osamělých maminek jsou od raného věku svědky šarvátek, opilství, nočního hluku a zásahů policistů či strážníků. A potíže se nevyhýbají ani prostorám samotného domova. Už měsíc se jimi line hnilobný zápach.
„Jde to z odpadů v bytech maminek. Jsou zřejmě ucpané, splašky se vrací zpět,“ říká vedoucí domova Magdalena Nováková. Nesnesitelný odér je někdy cítit hned při příchodu do suterénu, návštěvy jej taktně přejdou jen s otazníkem v očích. „Což o to, kdo se tu nezdrží dlouho, ten zápach vydrží. Ale ty maminky v něm celé dny žijí!“, zamýšlí se Anna Jerhotová, která v domově pomáhá smysluplně vyplnit volný čas dětí.
Vedoucí domova obtěžující závadu nahlásila správci, v nejbližších dnech se má dočkat nápravy. Jenže tím problém nekončí, pokaždé jen na čas usne a znovu se vrátí. „Je to zkrátka stará nevyhovující budova, z níž bychom se potřebovali přestěhovat,“ povzdychne si.
Z paneláku do školy
A dokonce už ví, kam by mohli jít. V hlavě i nakreslených plánech nosí představu nastěhovat se do bývalé Střední zdravotnické školy v Hasskově ulici. „Už jsme se bavili s památkáři, zda je reálné domov tam zřídit. Pokud nebudeme do budovy zasahovat, souhlasili by,“ říká Magda Nováková.
Uvažovat o téhle myšlence zřejmě bude i radnice. Ředitel třebíčské charity Petr Jašek s ní už seznámil místostarostu Jana Karase i vedoucího odboru správy majetku města Pavla Krause. „Může to být jedna z variant využití budovy, dokážu si to představit,“ připustili.
Vedení města už delší čas přemýšlí, jak se školou naložit. Zdravotní sestřičky ji opustily s posledním dnem roku 2006, od té doby slouží jen zčásti. V přízemí jako byt bývalému školníkovi, první patro si pronajímá gymnázium, nabídku k využití dostal i kraj Vysočina. S rozhodnutím, zda právě ve škole najdou nový domov maminky s dětmi, by nebylo dobré příliš dlouho otálet. „Na nákladnou realizaci bychom žádali o dotace z evropských fondů. Výzvy poběží do roku 2013, musíme se do tohoto času vejít,“ míní vedoucí domova Nováková.