„Naši zásahovou jednotku tato událost nenechala chladnou a na krajské operační středisko jsme nahlásili, že poskytneme věcnou a technickou pomoc. V pátek odpoledne tedy přišlo oznámení s tím, že se máme s naší novou Tatrou dostavit v osm hodin ráno na Krajské ředitelství v Jihlavě,“ vysvětlil velitel okříšské zásahové jednotky Rostislav Bacher.

Hasiči z Vysočiny pomáhají v boji s ohněm v národním parku České Švýcarsko, konkrétně přímo u u Pravčické brány.
Pomoc pro hořící České Švýcarsko: hasiči z Třebíče zasahují u Pravčické brány

Na sever Čech se pět okříšských hasičů vypravilo po boku šesti jaroměřických kolegů. „Naší skupině byl přidělen úsek přímo u Pravčické brány a zajištění historické památky Sokolí hnízdo. Jednotky odstavily cisterny na rozcestí Tři prameny a vybavené nejnutnějšími věcmi ke třídennímu pobytu vyrazily na tři kilometry dlouhou pěší túru. Během cesty jsme žasli nad plochou spáleniště a nad hadicovým vedením, které natáhly dřívější odřady,“ popsal Bacher s tím, že hadicové vedení posléze natahovali i jeho svěřenci.

„Postupovali jsme od Pravčické brány, po Gabrielině stezce směrem k obci Mezní Louka, až kam hadice dosáhly. Jen za sobotu 30. července se povedlo natáhnout asi 700 metrů hadic po Gabrielině stezce,“ doplnil.

V dalších dnech hasiči natáhli přes pět kilometrů hadic, přičemž převýšení bylo skoro tři sta metrů. Okříšské a jaroměřické jednotky na místě zůstaly až do 1. srpna. „Předchozí dny byly opravdu velmi fyzicky náročné. V patnáct hodin jsme předali požářiště a odjeli domů. Kolem osmé večer naše jednotka dorazila jednotka zpět na základnu do Okříšek,“ uvedl Bacher.