Od října začnou v ordinacích v areálu elektrárny noví zubaři nabírat zájemce o pravidelnou péči. „O zahájení registrace pacientů budeme včas informovat prostřednictvím Aktualit zaslaných na všechny obecní úřady v okolí a dále informaci zveřejníme na webu aktivnizona.cz,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Stomatologové budou brát děti i dospělé. První pacienti by mohli být ošetření už na přelomu října a listopadu.

Ordinace na Dukovanech osiřely před rokem. Od té doby nepříjemná situace komplikuje život všem, kteří zde měli svého zubaře a potřebovali ošetření. Museli ho složitě provizorně shánět v širokém okolí, kde už stomatologové mají plno a bylo jen otázkou jejich dobré vůle, zda si přiberou práci navíc. Vedení elektrárny snad denně odpovídalo na dotazy, kdy se situace zlepší.

V minulosti byli zubaři v areálu elektrárny přítomni stabilně, ale odešli do důchodu. Chodili k nim nejen zaměstnanci, ale i obyvatelé okolních obcí. Pak tam krátce působil zahraniční lékař, skončil však loni na podzim. A nastal kolaps.

Zoufalá situace

Pocítil to například Josef Ležák, který v jaderném provozu pracuje na směny už 32 let jako strojník. Bydlí v nedalekých Lhánicích. Doma mu zůstaly ležet čtyři zdravotní karty, on ani tři další rodinní příslušníci za rok zubaře nesehnali. „Není nad to si na půl hodiny v práci odskočit do ordinace. Byl jsem z té situace rozčilený, ani nemůžu říct jak,“ postěžoval si. „Na pohotovosti vám zuby rozvrtají a řeknou, zbytek a kontrolu si nechte udělat u svého zubaře. Ale kde? Nikde nevezmou. Pojišťovna mě odkáže až kamsi do Moravských Budějovic. Pro nás daleko. Blíž nabírá jen zlatokop, co nedělá na pojišťovnu,“ nebral si servítky Josef Ležák. „K zubařům na Dukovany přitom chodí lidi z naší vsi, Senorad, Mohelna, no z celého regionu,“ zdůraznil.

Pravidelně se s naštvanými dotazy lidí setkávala i starostka Rešic Petra Jílková. „Jsme ve sdružení šesti obcí v nejbližším okolí elektrárny Ekoregion 5. Situace je fakt, co se zubařů týče, zoufalá, proto jsme nesmírně rádi, že se ji vedení elektrárny daří řešit, za to patří velký dík. Vnímáme to jako nadstandardní službu směrem k veřejnosti,“ zdůraznila. „Panovala obava, že jak skončí zubaři, může na Dukovanech skončit i praktický lékař, což by bylo už opravdu zlé,“ poznamenala. „Ne každý má peníze, aby se nechal ošetřit na drahé soukromé klinice, kde neberou na pojišťovnu. A i tam se dlouho čeká,“ dodala.

Ošetření na pojišťovnu i nadstandard

Obsadit v dnešní době rovnou dvě stomatologické ordinace a mít záruku, že půjde o stabilní spolupráci, není jednoduché, jak dokazuje dukovanský příklad.

„Elektrárna sestavila celý tým pracovníků, který měl za úkol nalézt potenciální zájemce a vytvořit podmínky, aby ve výsledku byla zajištěna zubní péče pět dní v týdnu - péče hrazená ze zdravotního pojištění i případné nadstandardní výkony,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský. Před několika dny byla podepsána dohoda s jednateli společnosti DK Dental, což jsou brněnští lékaři Zdeněk Diviš a Petr Kořínek. Elektrárna zajistila rekonstrukci ordinací. A pořídila vybavení ve vysokém standardu, na který jsou brněnští lékaři zvyklí ve svých praxích.

Jak uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk, stomatologové Zdeněk Diviš a Petr Kořínek mají každý v jihomoravské metropoli svou síť ordinací. Společně nyní personálně zajistí chod ordinací na Dukovanech. Diviš i Kořínek se shodují, že zdejší prostředí moc neznají, přesně nevědí, co čekat, ale na novou výzvu se těší. „Předpokládáme, že bude potřeba výrazné a trpělivé vzdělávání pacientů a budeme se muset věnovat prevenci,“ shodují se. Pacienty naučí chodit k zubní hygieničce. „Za nás je důležité klást důraz na změnu přístupu k preventivní péči. A ne si nechat jenom trhat zuby,“ naznačili, jaký zavedou styl práce a přístup k lidem, co přijdou nechat se ošetřit.