A přidala i další statistiku, která to dokazuje: „Zatímco v průměru na okres připadá 627 milionů korun, schválený objem dotací projektů v rámci třebíčského okresu dosáhl 1,93 miliardy korun.“


Peníze jdou například na ošetření a výsadbu stromů v parcích, rekultivace skládek, stavbu čističek a kanalizací či opravu a odbahnění rybníků.


Jedním z žadatelů byla i Diakonie ČCE Myslibořice, která uspěla s dvěma projekty úpravy tamního zámeckého parku. „První projekt na odbahnění laguny stál asi milion šest set tisíc a již ho máme dokončený. Druhý se právě rozbíhá. Jde o úpravu, výsadbu a kácení tamních stromů. Měli jsme tu před rokem vichřici a už byl nejvyšší čas s tím něco udělat. Na tuto část jsme získali asi dva a půl milionu, což představuje devadesát procent z celkové částky,“ uvedla Zuzana Ošmerová, která má projekty na starosti.


Úspěšná byla i obec Čikov, která získala peníze na opravu a odbahnění Ratnovského rybníka.


„Díky finanční podpoře ve výši téměř 1,8 milionu korun se obec Čikov mohla pustit do opravy rybníka, který se nacházel v havarijním stavu. V rámci projektu byl odstraněn sediment z nádrže, současně byla opravena hráz, bezpečnostní přeliv a vypouštěcí zařízení. V přítokové části nádrže vzniklo mělkovodní pásmo, které je oddělené malou kamennou hrázkou,“ říká projektový manažer Lukáš Šamberger ze Státního fondu životního prostředí ČR.


Celkové náklady projektu se vyšplhaly na téměř dva miliony korun. Většinu pokryla evropská dotace, obec zaplatila ze svých vlastních zdrojů přibližně dvě stě tisíc korun.