Pětatřicátá odstávka čtvrtého bloku je naplánovaná do konce roku. Během ní energetici z reaktoru vyvezou všech 349 palivových kazet. Část z nich tam po dokončení všech kontrol vrátí a doplní je osmasedmdesáti novými. „Poprvé do reaktoru zavezou palivo nové generace s označením PK3+, které je charakteristické takzvanou otevřenou obálkou. Ta je spojena se širšími rozestupy palivových proutků, přičemž cílem je jeho efektivnější využití,“ informoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V jejím průběhu čeká energetiky více než 14 600 pracovních příkazů. Aby vše zvládli, musí energetici z reaktoru vyvézt z reaktoru všech 349 palivových kazet. Po dokončení a provedení všech kontrol energetici do reaktoru vrátí část použitého paliva, které doplní 78 čerstvých palivových kazet. Následně poprvé do reaktoru zavezou palivo nové generace.

Vojáci cvičili v Jaderné elektrárně Dukovany ochranu před bezpilotními prostředky.
OBRAZEM: Vojáci nad Jadernou elektrárnou Dukovany vytvořili vzdušný štít

Mezi nejnáročnější servisní práce patří tříletá revize dvou záložních dieselgenerátorů, kontrola těsnosti a čištění parogenerátorů a generální oprava dvou hlavních cirkulačních čerpadel.

Náročné práce budou probíhat také v sekundární části elektrárny, kde technici zkontrolují parní turbíny a jejich příslušenství včetně generátorů. „Výkon bloku začali energetici snižovat v pátek v pravé poledne a v průběhu odpoledne a večera přestal blok dodávat elektrickou energii do přenosové sítě,“ popsal Bezděk.