Celkem je na parkovišti jako z budoucnosti 322 parkovacích míst. „Mě se ten nápad líbí. Parkoviště bylo tak jako tak potřeba rozšířit. A když tak teď zaparkuji a moje auto bude vyrábět elektřinu, přijde mi to jako dobrý projekt,“ mínil energetik dukovanské elektrárny Jiří Nováček.

Jde o první z řady velkých bezemisních projektů, kterými chce firma dopomoci k plnění klimatických cílů a závazků republiky. „Je to taková vlaštovka, solární elektrárna je symbolem budoucnosti české energetiky, vedle sebe tu vyrábí bezemisní elektřinu, tedy jaderný a solární zdroj. Jde o investici v řádu prvních desítek milionů korun, přesná částka je ale neveřejná. Fotovoltaika navíc organicky pokrývá střešní plochu, která by jinak zůstala nevyužita,“ shrnul předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Generální oprava kostela byla nezbytná, vyjde na 113 milionů.
Kostel v Jaroměřicích potřebuje zachránit, oprava vyjde na 113 milionů

Zastřešené parkoviště pomůže také se zachytáváním dešťové vody. „Ta odteče do zádržných nádrží, které v areálu elektrárny máme,“ uvedla Jana Štefánková z Jaderné elektrárny Dukovany.

Součástí parkoviště je i trojice nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, která je napájena výhradně z produkce bezemisního jaderného zdroje. „Právě zapojením v rámci vlastní spotřeby elektřiny v elektrárně lze stoprocentně garantovat, že dobitý elektromobil se ani zprostředkovaně nepodílí na emisích skleníkových plynů, a nezatěžuje planetu,“ komentovala mluvčí Skuiny ČEZ Barbora Peterová.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.
Dukovany se virtuálně otevřely: na jaderný reaktor se přišly podívat tisíce lidí

Projekt parkoviště, které funguje i jako solární elektrárna pochválil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Pohled za mě je úchvatný a myslím, že všichni fanoušci bezemisní energie musí nyní plesat. Dle našich závazků bychom v roce 2030 měli být na průměru dvaadvaceti procent celkového podílu obnovitelných zdrojů a myslím, že právě fotovoltaika v nich bude hrát prim. Oceňuji, že se v tomto projektu nezabírala další zemědělská půda, což se v minulosti ne vždy zcela dařilo,“ sdělil Karel Havlíček.

Právě solární energie je do budoucna velké téma pro celé Česko. „Musíme se zaměřovat na projekty tohoto typu, na obnovy brownfieldů, na využití střech obchodních center nebo rodinných domů. Končí nám doba uhelná, začíná přechodné období,“ dodal Havlíček.

Carport na Jaderné elektrárně Dukovany

- vzniklo 322 nových parkovacích stání.

- zakrývá je 2600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 Wp.

- oboustranné solární panely vyrábí až o 25 % více elektřiny.

- samotná konstrukce carpointu váží 150 tun.