Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Domamili sepsali petici proti rušení pošty

Třebíčsko – V Domamili se obávají, že přijdou o poštu. A tak lidi ve vsi sepsali petici, již podepsali i obyvatelé okolních vesnic a poslali ji ministerstvu vnitra, ministerstvu pro místní rozvoj, vědět o ní dali rovněž krajskému úřadu v Jihlavě.

17.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Roman Cichocki

Zatím podle dostupných informací Domamil patrně opravdu v budoucnu čeká zrušení kamenné pošty, jak ji tu lidé víc než sto let znají.

„Petici podepsalo 270 lidí. Stále se obáváme, že u nás zaniknou plnohodnotné poštovní služby. Pobočku pošty máme ve vesnici od roku 1870,“ zmínil starosta Domamili Radek Menčík.

Prognóza hovoří o zhruba sedmdesáti vesnicích na Vysočině a v jižních Čechách, nad kterými se stahují mračna. Pošty na malých vsích mají už několik let velmi pokrácenou pracovní dobu a obyvatelé, kteří pracují ve větších centrech, tedy raději vše vyřizují tam. Zároveň je veliký úbytek počtu listovních zásilek, lidé obecně mnohem víc komunikují prostřednictvím například e–mailů. Tím drasticky poklesl počet operací na malých poštách. A to je hlavní argument, proč od nich Česká pošta chce dát ruce pryč: Neekonomičnost jejich provozu.

Existuje zatím zmrazený projekt předešlé ředitelky ČP, který na místo zrušené kamenné pošty obcím nabízí dva modely doručování zásilek – výdejní či partnerské místo. Je zřejmé, že ČP se k projektu časem vrátí.

„Víme o tom, nám by se, pokud by opravdu kamenná pošta u nás skončila, líbil model partnerského místa. Všechno teď budeme projednávat na schůzi zastupitelů, co a jak dál,“ naznačil starosta Domamili Menčík.

Partnerské místo znamená, že obec by poskytla prostory a obsluhu, Česká pošta kancelářskou technologii a nábytek pro přepážku a k tomu měsíční příspěvek, který by se podle počtu operací pohyboval od čtyř tisíc korun výš. V reálu takové partnerské místo může fungovat v místním obchodě, na obecním úřadě, v hasičské zbrojnici, na čerpací stanici a podobně.

Další obce

„Rozsah služeb má být takový, jakou obec sepíše smlouvu s Českou poštou. Lze dosáhnout i plného nahrazení zaniklé pošty. To znamená, že lidé budou moci v partnerském místě provádět i finanční operace, jak byli zvyklí,“ konstatoval mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Výdejní místo pak znamená, že motorizovaná poštovní jednotka zanechá na dohodnutém místě zásilky, které se jí ten den nepodařilo doručit. Opět to může být obecní úřad, prodejna a podobně. Obyvatelé najdou ve schránce lístek s upozorněním a pro poštu si v dohodnuté hodiny zajdou.
Na Třebíčsku mohou podle dostupných informací očekávat obtíže například v Rapoticích, v Koněšíně či v Beneticích.

Co nastane, skončí–li kamenná pošta

Do obcí budou zajíždět motorizované jednotky pošty. Obecní úřad m ůže dojednat s Českou poštou rozšíření služeb o výdejní nebo partnerské místo.
Výdejní místo – motorizovaná jednotka na dohodnutém místě ve vsi zanechá nedoručenou poštu.
Partnerské místo – přepážka v některém z objektů ve vsi, kam Česká pošta dodá technologii a nábytek, obec dodá obsluhu. Bude zde mižné provádět i peněžní operace. Nejucelenější verze kopíruje veškeré poštovní služby.

Autor: Hana Jakubcová

17.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení